Відомо, що діти, а особливо підлітки, у період заниженої самооцінки шукають підтримки серед своїх друзів, а не у родинному колі. Старші підлітки, бажаючи незалежності, мають потребу ототожнювати себе з певною групою й схильні порівнювати цінності своєї сім’ї та своїх товаришів.
В он-лайні підлітки завантажують музику, використовують обмін миттєвими повідомленнями, електронну пошту та грають в ігри. За допомогою пошукових серверів підлітки знаходять інформацію будь-якого змісту та якості в мережі Інтернет. Більшість підлітків реєструються у приватних чатах та спілкуються на будь-які теми, видаючи себе за дорослих. Хлопці в цьому віці надають перевагу всьому, що виходить за межі дозволеного: брутальний гумор, насильство, азартні ігри та ін. Дівчатам, які мають занижену самооцінку, подобається розміщувати провокаційні фото, вони схильні на фривольні розмови, видаючи себе за дорослих жінок, в результаті чого стають жертвами сексуальних домагань.
Пропонуємо декілька рекомендацій, які слід взяти до уваги:
- розміщуйте комп’ютери з Internet-з’єднанням поза межами кімнати вашої дитини;
- поговоріть зі своїми дітьми про друзів, з яким вони спілкуються в он-лайні, довідайтесь як вони проводять дозвілля і чим захоплюються;
- цікавтесь, які веб сайти вони відвідують та з ким розмовляють;
- вивчіть програми, які фільтрують отримання інформації з мережі Інтернет, наприклад, Батьківський контроль в Windows*;
- наполягайте на тому, щоб ваші діти ніколи не погоджувалися зустрічатися зі своїм он-лайновим другом без вашого відома;
- навчіть своїх дітей ніколи не надавати особисту інформацію про себе та свою родину електронною поштою та в різних реєстраційних формах, які пропонуються власниками сайтів;
- контролюйте інформацію, яку завантажує дитина (фільми, музику, ігри, тощо);
- цікавтесь, чи не відвідують діти сайти з агресивним змістом;
- навчіть своїх дітей відповідальному та етичному поводженню в он-лайні.
- переконайтеся, що діти консультуються з Вами, щодо будь-яких фінансових операції, здійснюючи замовлення, купівлю або продаж через Інтернет мережу;
- інформуйте дітей стосовно потенційного ризику під час їх участі у будь-яких іграх та розвагах;
- розмовляйте зі своєю дитиною як з рівним партнером, демонструючи свою турботу про суспільну мораль.
Використовуючи ці рекомендації, Ви маєте нагоду максимально захистити дитину від негативного впливу всесвітньої мережі Інтернет. Ви повинні навчити свою дитину правильно користуватися цим невичерпним джерелом інформації.
Та найголовніше, дитина повинна розуміти, що Ви не позбавляєте її вільного доступу до комп’ютера, а, насамперед, оберігаєте. Дитина повинна Вам довіряти.
Поради батькам
1. Разом з дітьми розробіть правила користування Інтернетом. Особливо домовтеся з ними про прийнятний час роботи в Інтернеті і сайти, до яких вони збираються заходити.
2. Знайдіть час для відвідування сайтів разом з дітьми та заохочуйте їх ділитися з вами знаннями, отриманими в Інтернеті.
3. Якщо діти спілкуються в чатах, використовують програми миттєвого обміну повідомленнями, грають або займаються чимось іншим, що вимагає реєстраційного імені, допоможіть дитині його вибрати і переконайтеся, що воно не містить ніякої особистої інформації.
4. Наполягайте на тому, щоб діти ніколи не видавали своєї адреси, номера телефону або іншої особистої інформації. Наприклад, місце навчання або улюблені місця для прогулянки.
5. Навчайте дітей не розміщувати свої чи сімейні фотографії.
6. Поясніть, що давати свої паролі не можна нікому, крім батьків, навіть найближчим друзям.
7. Поясніть, що не потрібно відповідати на невиховані й грубі листи. Якщо отримали такі листи, то потрібно сповістити про це батьків чи вчителів.
8. Скажіть дітям, що їм не слід зустрічатися з людьми, яких вони знають тільки з Інтернету. Поясніть, що ці люди можуть виявитися зовсім не тими, за кого себе видають. Якщо ж це необхідно, то спочатку треба спитати дозволу батьків. Зустріч у громадському місці та й у присутності батьків.
9. Скажіть дітям, що не все, що вони читають або бачать в Інтернеті, - правда. Привчіть їх запитувати вас, якщо вони не впевнені.
10. Навчіть дітей поважати інших в Інтернеті. Переконайтеся, що вони знають про те, що правила етикету діють скрізь – навіть у віртуальному світі.
11. Наполягайте, щоб діти не завантажували музику, комп'ютерні ігри та інші програми без вашого дозволу.
12. Поясніть, наскільки небезпечно для комп’ютера переходити на посилання, адреси яких вам невідомі.
13. Контролюйте діяльність дітей в Інтернеті за допомогою сучасних програм. Вони допоможуть відфільтрувати шкідливий вміст, з'ясувати, які сайти відвідує дитина і що вона на них робить.
Крім того, існують надзвичайно небезпечні групи у соціальних мережах, які становлять пряму загрозу життю та здоров’ю дітей. Так звані групи, що закодовані під іменами «Небесний кит», «Море китів», «4.20» та інші. Щоб попередити можливі ризики втягнення дитини до сумнівного/небезпечного процесу віртуального спілкування та попередження небезпечних наслідків для життя та здоров’я дитини – шановні батьки - приділяйте значну увагу психологічному стану дитини (різка зміна настрою, кола спілкування, різке збільшення кількості часу у соціальних мережах) А також:
1) систематично перевіряйте шкіру дитини на наявність пошкоджень; в разі виявлення будь-яких пошкоджень – виявіть обставини їх появи. Особливу увагу звертайте на пошкодження у вигляді кита;
2) перевіряйте аккаунти дитини у соціальних мережах та групи до яких вона входить;
3) звертайте увагу на коло спілкування вашої дитини;
4) намагайтеся зайняти вільний час дитини спортивними або культурними секціями;
5) спілкуйтесь з дитиною дружньо та відносьтесь до дитини з розумінням;
6) контролюйте, які саме фото та відео знаходяться у гаджетах вашої дитини;
7) по можливості встановлюйте «батьківський контроль» на всіх гаджетах дитини.
У випадку, якщо батьки виявили, що дитина є членом схожих за змістом груп (багато песимістичних написів, зображень у темних кольорах, написів незрозумілого характеру про сенс життя, про меншовартість життя, психоделічної музики, відео та ін.), управління освіти та спеціалісти полиції рекомендують:
1) терміново звернутися за кваліфікованою допомогою до професійного психолога та не залишати дитину наодинці;
2) повідомити про наявність такої групи до підрозділу національної поліції України;
3) повідомити до адміністрації соціальної мережі про наявність такої групи для їх подальшого блокування;
4) заблокувати доступ дитини до соціальної мережі.
Управління поліції наразі докладають багато зусиль, щоб заблокувати подібні спільноти у соціальних мережах. У випадку їх виявлення поліція приймає міри щодо встановлення осіб злочинців, які їх створюють та подальшого блокування таких груп.
Якщо ви самостійно виявили небезпечні для дитини спільноти у соціальних мережах, просимо повідомляти до відділу кіберполіції:
https://www.cybercrime.gov.ua телефон гарячої лінії (044) 374-37-21 (с 8:45 до 19:30 у робочі дні) або звертайтесь до адміністрації соціальної мережі, у якій було виявлено групу.
Дані рекомендації стосуються не лише дітей підліткового віку, значна кількість дітей віком з 5-6 років має аккаунти у соціальних мережах та має дотримуватись правил безпеки:
- не спілкуйтесь з незнайомими людьми;
- додавайте до списку друзів лише тих, кого знаєте особисто;
- не викладайте фото, призначених лише для близьких людей;
- не повідомляйте свої геоданні, відключіть служби геолокації у додатках;
- зберігайте приватність у чатах, пам’ятайте, що ваші повідомлення може читати будь-хто;
Це і лише це – правила безпеки в мережі Інтернет.
В Інтернеті дійсно можна зустріти багато суб'єктів з недобрими намірами, але це не є приводом для того, щоб відмовитися від користування цією мережею.
Дотримуйтесь цих простих правил, і ви будете впевнені, що жодна людина з нечесними намірами не отримає доступу до вашої персональної інформації.
КОРИСНІ ВЕБ-РЕСУРСИ
ON-ляндія. Безпечна Веб-країна
http://www.onlandia.org.ua
Портал для дітей, батьків, учителів. On-ляндія - це інтерактивний курс з інтернет-безпеки - спільна ініціатива програми Microsoft «Партнерство в навчанні», соціально відповідальних комерційних структур, неурядових організацій, за підтримкою громадського-соціальних діячів. Сайт містить матеріали для дітей, батьків і вчителів (інтерактивні сценарії, короткі тести, готові плани уроків), завдяки яким діти зможуть освоїти основи безпечної роботи в Інтернеті.
Безпека в Інтернеті для вчителів
http://fizika.net.ua
Безпека в Інтернеті на веб-сайті вчителів фізики. Поведінка у мережі. Неприємності в мережі. Поради щодо планування уроків "Безпека в Інтернеті". Словник користувача Інтернету. Як правильно писати матеріали для публікації в Інтернеті.
Допомога дітям: безпека мережі Інтернет для дітей та підлітків
Рекомендації експертів батькам, в яких є діти молодшого і середнього шкільного віку і доступ до Інтернету. Практична інформація допоможе попередити загрози і зробити роботу дітей в Інтернеті корисною та безпечною.
Конфіденційність і безпека в Інтернеті: запитання й вiдповiдi
http://windows.microsoft.com
Навчання дітей безпеці в Інтернеті. Європейський контекст
http://osvita.mediasapiens.kiev.ua
Правила Інтернет-безпеки і Інтернет-етики для дітей і підлітків
http://www.chl.kiev.ua
Безпека в Інтернеті учням
http://www.scribd.com
Мультимедійна презентація.
Безпека в Інтернеті
http://www.slideboom.com
Мультимедійна презентація.
Онляндія - безпека дітей в Інтернеті
http://www.facebook.com
Сторінка Онляндії в соціальній мережі facebook. Доступна, практична інформація з Інтернет-безпеки дозволить навіть початківцям ефективно використовувати ресурси мережі й захистити себе від небажаного контенту. Інтерактивне спілкування із експертами у сфері безпеки дітей в Інтернеті.
Безпека дітей в Internet.
27-05-2022
Підтвердження участі в основній сесії НМТ передбачає два обов’язкових етапи:• з 20 травня до 7 червня • з 21 червня до 7 липня 2022 року На першому етапі потенційний учасник НМТ має підтвердити своє бажання пройти тестування. Для ...
23-05-2022
19 травня увесь світ відзначає свято – Міжнародний день вишиванки. ...
23-05-2022
У найскладніший для України час кожен переживає зміни настрою та поведінки під час спричинених воєнними діями подій. Група волонтерів-психологів, що реалізує проєкти для дітей і дорослих, продовжує надавати рекомендації для під...
20-05-2022
Команда Міністерства освіти і науки України розробила інформаційний комікс для дітей у період воєнного стану, що складається з інформаційних порад для малечі. Спочатку порадами з дітьми поділився захисник України, згодом читачі...
20-05-2022
Безпека дітей під час війни є важливим питанням сьогодення. Життя в сучасних реаліях є дуже складне і знання з безпеки життєдіяльності є важливим його компонентом, як для дорослих так і для дітей. ...
18-05-2022
Пожежа в лісопаркових зонах - стихійне, некероване поширення вогню лісовими площами. ...
18-05-2022
18.05.2022 року вчителями фізичної культури Бесараб Наталею Леонідівною та Грабовою Анастасією Володимирівною проведено Всеукраїнський урок фізичної культури у рамках Всеукраїнського проєкту онлайн-уроків «Перемагаємо разом» дл...
17-05-2022
28 вересня 2017 року вступив в дію Закон України «Про освіту», який визначив основні напрямки реформування, насамперед, повної загальної середньої освіти. У відповідності до Закону України повна загальна середня освіта має три р...
10-05-2022
Під таким гаслом 09.05.2022 року пройшла єдина класна година у закладах освіти Южноукраїнської територіальної громади. У цей день вся Європейська спільнота відзначає День миру та єдності. ...
06-05-2022
У рамках підготовки до участі у Всеукраїнському проєкті онлайн-уроків «Перемагаємо разом» 06.05.2022 року вчителями Южноукраїнської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 ім. Захисників Вітчизни Грабовою Анастасією Володими...
05-05-2022
В Україні триває воєнний стан у зв’язку із вторгненням рф на територію нашої держави. Команда МОН зібрала перелік корисних ресурсів для дорослих та дітей щодо психологічної підтримки, навчання та інформування. Джерело...
05-05-2022
У 2022 році Всесвітній день безпеки та здоров’я на роботі традиційно відзначався 28 квітня. Тема Дня – «Формуємо разом позитивну культуру безпеки та здоров’я» - про участь і соціальний діалог у створенні позитивної культури в га...
02-05-2022
Довідник "У разі надзвичайної ситуації або війни...
28-04-2022
Українські діти та підлітки під час війни потребують особливої уваги батьків і опікунів, щоб отримувати зрозумілу інформацію про події навколо. Асоціація психологів Португалії на допомогу дорослим підготувала посібник «Розмови п...
26-04-2022
Міністерство освіти і науки України пропонує педагогам закладів дошкільної освіти та батькам дітей дошкільного віку підбірку матеріалів для організації діяльності з дітьми відповідного віку у рубриці «Сучасне дошкілля під крилам...