Рух – це життя
Охорона власного здоров'я - це безпосередній обов'язок кожного, він не має права перекладати її на оточуючих. Нерідко буває так, що людина неправильним способом життя, шкідливими звичками, гіподинамією, переїданням уже до 20-30 років доводить себе до катастрофічного стану, а лише тоді згадує про медицину. Якою б досконалою не була медицина, вона не може позбавити кожного від усіх хвороб.
Людина - сама творець свого здоров'я, за яке треба боротися. З раннього віку необхідно вести активний спосіб життя, загартовуватися, займатися фізкультурою і спортом, дотримуватися правил особистої гігієни, - досягати розумними шляхами справжньої гармонії здоров'я.
Цілісність людської особистості виявляється, насамперед, у взаємозв'язку і взаємодії психічних та фізичних сил організму. Активна і здорова людина надовго зберігає молодість, продовжуючи творчу діяльність.
Деякі дослідники стверджують, що в наш час фізичне навантаження зменшилося в 100 разів - порівняно з попередніми сторіччями. Важко перелічити всі позитивні явища, що виникають в організмі під час розумно організованих фізичних вправ. Рух – це життя.
У звичайної людини серце працює з частотою 60 - 70 ударів на хвилину. У нетренованої людини серце робить в хвилину більшу кількість скорочень і швидше старіє.
У добре тренованих людей кількість ударів в хвилину може дорівнювати 50, 40 і менше. Економічність серцевого м'яза істотно вище звичайного, зношується таке серце набагато повільніше.
З віком з'являються негативні зміни в органах дихання. Знижується амплітуда дихальних рухів, знижується життєва місткість легенів. Все це призводить до кисневого голодування, дефіцит кисню породжує величезне число порушень обміну речовин. У тренованому організмі, навпаки, кількість кисню вища.
У спеціальних дослідженнях проведених на людині показано, що фізичні вправи підвищують імунобіологічні властивості крові і шкіри, а також стійкість до деяких інфекційних захворювань.
Велике значення фізичних вправ полягає в тому, що вони підвищують стійкість організму по відношенню до дії цілого ряду несприятливих факторів, таких як знижений атмосферний тиск, перегрів, деякі отрути, радіація й ін.
Фізичні вправи сприяють збереженню бадьорості і життєрадісності. Фізичне навантаження має сильну антистресову дію. Від неправильного способу життя в організмі можуть накопичуватися шкідливі речовини - шлаки. Кисле середовище, яке утворюється в організмі під час фізичного навантаження окисляє шлаки до нешкідливих з'єднань, а потім вони з легкістю виводяться.
Будь-яке захворювання супроводжується порушенням функцій та їх компенсацією. Фізичні вправи сприяють прискоренню регенеративних процесів, насичення крові киснем, пластичними матеріалами, що прискорює одужання.
При хворобах знижується загальний тонус але фізичні вправи підвищують його, стимулюють захисні сили організму. Ось чому лікувальна гімнастика знаходить широке застосування в практиці роботи лікарень, поліклінік, санаторіїв. Оздоровчий і профілактичний ефект масової фізичної культури нерозривно пов'язаний з підвищеною фізичною активністю, посиленням функцій опорно-рухового апарату, активізацією обміну речовин. Для нормального функціонування людського організму і збереження здоров'я необхідна певна "доза" рухової активності.
За допомогою тренування можна підвищити рівень витривалості - показники біологічного віку організму . Підвищення фізичної працездатності супроводжується зниженням ваги тіла і жирової маси, вмісту холестерину у крові, зниженням артеріального тиску і частоти серцевих скорочень. Регулярне фізичне тренування дозволяє загальмувати розвиток вікових змін фізіологічних функцій, розвиток атеросклерозу.
Виконання фізичних вправ позитивно впливає на всі ланки рухового апарату, перешкоджаючи розвитку дегенеративних змін, пов'язаних з віком і гіподинамією. Підвищується мінералізація кісткової тканини і вміст кальцію в організмі, що перешкоджає розвитку остеопорозу. Збільшується приплив лімфи до суглобових хрящів і міжхребцевих дисків, що є кращим засобом профілактики артрозу і остеохондрозу. Всі ці дані свідчать про неоціненний позитивний вплив занять оздоровчою фізичною культурою на організм людини. Отже:
• У сучасному суспільстві, де важка фізична праця витісняється автоматами, людину підстерігає небезпека - поширення так званих хвороб цивілізації. У цих умовах особливо високу ефективність у підтримці та зміцненні здоров'я людини відіграє фізична культура.
• Під впливом фізичних вправ вдосконалюється будова і діяльність всіх органів і систем людини, підвищується працездатність, зміцнюється здоров'я.
• Рухова активність є провідним фактором оздоровлення людини, тому що спрямована на стимулювання захисних сил організму, на підвищення потенціалу здоров'я.
• Повноцінна рухова активність є невід'ємною частиною здорового способу життя, що впливає практично на всі сторони життєдіяльності людини.
Здоров'я - це перша і найважливіша потреба людини, яка визначає здатність її до праці і забезпечує гармонійний розвиток особистості. Тому значення рухової активності в життєдіяльності людей відіграє значиму роль.
Виконавчий комітет Южноукраїнської міської ради
Департамент освіти і науки Миколаївської облдержадміністарції
Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Міністерство освіти і науки україни
Український Центр Оцінювання Якості Освіти
Управління Державної служби якості освіти у Миколаївській області