Управління освіти взяло участь в засіданні координаційної ради з питань охорони здоров’я, яке відбулося 10.03.2016 року о 10 годині в залі засідань виконавчого комітету. Освітяни обговорили наступні питання:
1. Про інформаційно–роз’яснювальну, профілактичну роботу із запобігання захворюваності туберкульозом, СНІДом та ВІЛ-інфекцією в місті Южноукраїнську.
2. Про дотримання режиму роботи навчальних закладів, проведення фізкультурно–оздоровчих заходів в режимі навчального дня, заборону тютюнопаління, введення батьківських всеобучів та пропаганду здорового способу життя;
Інформація додається:
1. Про виконання заходів щодо протидії туберкульозу, ВІЛ-інфекції/СНІДу в загальноосвітніх закладах міста
У закладах освіти організовано інформаційно–просвітницькі заходи, спрямовані на запобігання поширенню ВІЛ/СНІДу, збереження здоров'я, пропагування здорового способу життя. Медичні працівники закладів освіти, психологи, класні керівники спільно з лікарями дитячої поліклініки проводять моніторинг стану здоров'я учнів. Продовжено вивчення предмета «Основи здоров’я»; здійснюються рейди–перевірки зовнішнього вигляду учнів, тютюнопаління на території закладів.
Відбулися: профілактичний захід «Скажемо СНІДу – ні!», години спілкування «Профілактика шкідливих звичок» за проектом «Діалог» (гімназія); перегляд відеофільму про небезпеку вживання синтетичних наркотичних речовин, єдині виховні години «Дбай про своє здоров’я» та «Шкідливі звички псують наше здоров’я» (школа № 1); лекції - «Профілактика наркоманії та алкоголізму. Вплив тютюнопаління на здоров’я підлітка», «Не дамо СНІДУ шанс», єдина виховна година «Здоров’я і шкідливі звички», години спілкування «Життя одне», «Шкідливі звички»; перегляд відеоролику «Наслідки шкідливих звичок»; тренінги «Профілактика ВІЛ/СНІДу», «Толерантне ставлення до ВІЧ-інфікованих людей. Протидія стигмі і дискримінації», поновлено стенди «Твоє життя – твій вибір», «Куточок здоров’я», «За здоровий спосіб життя»; лекторій для батьків «Профілактика наркоманії, алкоголізму. ВІЛ-інфіковані поряд з нами», фотоматеріали та інформація про проведені заходи висвітлюються на сайті школи № 3.
Працює комісія шкільного самоврядування „Здоров'я”; проведено заняття «Життя людини – найвища цінність», виступи на радіолінійці «Алкоголь та наслідки вживання», «Табак та табакокуріння», «Наркотики та вплив на організм»; виховну годину «Умій правильно діяти», перегляд відеороликів «Здоровий спосіб життя», засідання «круглого столу» «Світло згаслих зірок», лекції для батьків «Здоров'я дітей. Що треба знати?», поновлено стенд «Здоровий спосіб життя» (школа № 4).
Організовано експрес повідомлення «Шляхи зараження ВІЛ», зустріч з лікарем дерматовенерологом на тему «хвороби, що передаються статевим шляхом» (школа № 2).
Соціально-психологічна служба у своїй діяльності орієнтується на формування у дітей стійкої позиції, що передбачає визначення цінності здоров’я, почуття відповідальності за збереження і зміцнення власного здоров’я, поглиблення знань, умінь і навичок, пов’язаних з усіма його складовими. Ці складові реалізовуються через певні напрямки роботи і допомагають формувати у дітей компетентне ставлення до свого здоров’я.
Головним пріоритетом діяльності шкіл є збереження та зміцнення здоров'я учнів, формування культури здоров'я, позитивної мотивації щодо навичок здорового способу життя, превентивного виховання, забезпеченість умов та механізмів здійснення навчання й виховання в інтересах особи й суспільства для всебічного розвитку духовно розвиненої, національно свідомої, фізично й психічно здорової, творчої особистості, оздоровлення середовища буття дитини.
Навчально-виховний процес спрямований на розв’язання наступних завдань:
- залучення учнів до різного виду заходів: шкільних, міських, обласних, всеукраїнських конкурсів різного рівня і напрямку, з метою самовдосконалення та реалізації набутих знань, умінь та навичок;
- забезпечення санітарно-гігієнічних вимог до організації навчального процесу, психолого - медико - соціального супроводу учнів на кожному етапі розвитку;
- проведення постійної діагностики стану здоров’я та заходів щодо формування здорового способу життя школярів;
- підвищення ефективності використання всіх предметів навчального плану для формування компетентного ставлення до власного здоров'я учнів;
- залучення всіх учасників навчально-виховного процесу до спільної роботи щодо формування в учнів здорового способу життя.
З метою профілактики, запобігання захворюваності туберкульозом, ВІЛ/СНІДом, посилення захисту моралі, утвердження здорового способу життя, належного превентивного виховання молодого покоління в школах проводиться постійна інформаційно-роз'яснювальна робота серед учнівської молоді з питань формування мотивації до здорового способу життя та безпечної поведінки.
До Всесвітнього Дня боротьби з наркоманією та Всесвітнього Дня боротьби зі СНІДом проводяться виховні заходи:
- Бесіди «Вплив тютюнопаління на здоров’я підлітка» ( 11 класи) ЮЗШ № 3
- Лекції „Не дамо СНІДУ шанс”( 10-Б клас). ЮЗШ № 3
- Виховна година «Здоров’я і шкідливі звички» грудень 1-11 кл. ЮЗШ № 3.
Здійснюються рейди-перевірки випадків тютюнопаління та вживання шкідливих речовин на території шкіл (соціально-психологічна служба, шкільне самоврядування, щодня). Оформлюються та оновлюються стенди „Твоє життя – твій вибір”, „Куточок здоров’я”, „За здоровий спосіб життя».
01.12. 2015 року в ЮЗШ № 3 проводилась лекція лікарем–наркологом СМСЧ-2 Рязанцевим Є.О. «Профілактика наркоманії та алкоголізму», «Профілактика Віл-інфекції. Віл-інфіковані поряд з нами. Толерантне відношення (9-11 класи).
В рамках співпраці з СМСЧ-2 проводяться тематичні бесіди:
20.10.2015р. – "Профілактика туберкульозу, гепатиту. Уміння протистояти шкідливим звичкам. Здоров’я та здоровий спосіб життя" (учні 5-7 класів) – ЮЗШ № 2
24.11.2015 р. – "Профілактика наркоманії та алкоголізму" (учні 8-9 класів) – ЮЗШ № 2
03.03.2016 р. – "Профілактика венеричних хвороб та хвороб, що передаються статевим шляхом. Небезпека ранніх статевих стосунків (учні 8-11 класів) – ЮЗШ № 2
Для учнів 8-11 класів проводяться лекції, семінари лікарями «Клініки дружньої до молоді».
Працівники соціально-психологічної служби ЮЗШ № 2 протягом навчального року провели наступну роботу:
01.12.2015 р. – випуск тематичної радіогазети "СНІД – провісник біди"
01.12.2015 р. – 04.12.2015 р.– виставка творчих робіт серед учнів 5-11 класів "Твоє майбутнє у твоїх руках"
04.12.2015 р. – тренінг у 8-Б класі "Статеві відносини. ВІЛ-інфікування"
07.12.2015 р. - тренінг у 8-А класі "Статеві відносини. ВІЛ-інфікування"
Здоров’я і тривалість життя в будь-якому соціальному стані на 70% залежить від способу життя людини. Виконання свідомого ставлення до свого здоров’я та здоров’я громадян як найвищої соціальної цінності, формування гігієнічних навичок і засад здорового способу життя, збереження і зміцнення фізичного та психологічного здоров’я (Закон України «про загальну середню освіту») є одним із пріоритетних завдань загальної середньої школи.
Згідно з резолюцією Генеральної Асамблеї ООН здоров’я людини вважається єдиним критерієм доцільності та ефективності всіх без винятку видів діяльності. Важливість цієї проблеми підкреслена і Конституцією України, яка декларує найвищу цінність в державі, - людину, її життя і здоров’я.
З кожним роком росте число ВІЛ-позитивних, наркоманів, тютюнопаління, хворих на туберкульоз. Саме тому виникає гостра потреба у пропаганді здорового способу життя та профілактики наркоманії на захворювань на ВІЛ/СНІД, туберкульоз.
В ЮЗШ № 4 протягом навчального року проводилася така робота:
- анкетування батьків учнів 1-11 класів «Шкідливі звички»;
- випуск бюлетенів (мед.працівники);
- запрошення працівників СМСЧ-2 на загальношкільні батьківські збори та лекції для учнів щодо формування здорового способу життя;
- відеоперегляд на великих перервах фільмів та мультфільмів «За здоровий споіб життя»;
- оновлено стенд «Здоровий спосіб життя»;
- проведення рейдів-перевірок на наявність курильщиків (комісія «Дисципліна»);
- виступи на радіолінійках щодо профілактики шкідливих звичок, профілактики захворюваності на ВІЛ/СНІД, туберкульоз, здорове харчування;
- проведення медичного огляду учнів (за окремим графіком СМСЧ-2).
Ключова роль у пропаганді здорового способу життя та профілактики негативних явищ серед дітей та підлітків належить системі шкільної освіти, яка забезпечує наймасовіше охоплення молоді.
Сприятлива атмосфера в родині, у школі – там, де дитина проводить більшу частину свого часу, - є необхідною умовою для відвертого та довірливого спілкування. Створення такої атмосфери сприятиме тому, що у складних життєвих ситуаціях дитина шукатиме захисту там, де її зрозуміють і допоможуть. З цією метою у ЮЗШ № 1 проводяться батьківські всеобучі щодо виховання дітей (ЮЗШ № 1 17 та 24 листопада 2015 батьківський всеобуч «Статеве виховання дівчат та юнаків (запрошено лікаря-гінеколога СМСЧ-2), постійно оновлюється стінгазета Центру екології здоров'я «Ми проти СНІДу», проводяться тематичні бесіди «Профілактика ВІЛ/СНІД та супутних захворювань» (10 класи).
У гімназії № 1 в рамках співпраці з СМСЧ-2 проводилися:
- Лекція ювенолога для учнів 5(9)- 7(11) класів «Профілактика хвороб, які передаються статевим шляхом»
- Виступ агітбригади «За здоровий спосіб життя» «Профілактика Віл/Сніду» Класна година для 2(6), Б класів
- Лекція для учнів 7(11) В класу «Шлюб та відповідальне батьківство. Хвороби, що передаються статевим шляхом»
Слід пам’ятати, що будь-яка робота щодо пропаганди здорового способу життя та робота щодо профілактики та захворювань на ВІЛ/СНІД, туберкульоз направлені на рішення важливої задачі, основна мета якої – збереження майбутнього нації.
2. Пропаганда здорового способу життя.
Режим роботи навчальних закладів затверджується радою закладу та погоджується з управлінням освіти та санітарно – епідеміологічною службою. У режимі роботи прописуються розклад дзвінків, структура навчального року, гранично допустиме навантаження на одного учня.
Працюють факультативи та курси за вибором за напрямком формування здорового способу життя: «Морально-етичне виховання» (школи №3,4), «Корисні навички» (школа № 3), «Живи за правилами» (школа № 2), «Етика» (школи № 2, 3)
Для підготовки до самостійного життя організовано роботу факультативів та курсів за вибором «Усвідомлене батьківство» (гімназія, школи № 2, 3 ,4), «Самопізнання та самореалізація підлітка (школа № 2).
Здійснюється індивідуальна робота шкільної медичної служби, соціальних педагогів, психологів, класних керівників з учнями «групи ризику», з учнями схильними до пропусків занять та з їх батьками щодо залучення дітей до занять у гуртках, секціях.
Оновлено стенди «Твоє здоров'я у твоїх руках».
Учні взяли участь у щорічному міському конкурсі малюнків та плакатів «Гарячі страви споживайте та міцне здоров’я майте!»
Проводяться лекції для дітей на тему пропаганди здорового способу життя лікарями СМСЧ-2 (згідно графіку). Продовжено співпрацю закладів освіти з «Клінікою, дружньою до молоді».
Відбулися бесіди на виховних годинах «Здоровий спосіб життя», «Олімпійські досягнення українців»; загальношкільні батьківські збори «Здоров'я дитини – багатство родини»; засідання «круглого столу» за участю лікарів, представників центру соціальних служб у справах сім'ї, дітей та молоді і батьків учнів 1, 2-х класів на тему «Стресові ситуації в житті дитини молодшого шкільного віку»; рейди соціально-психологічної служби закладу на виявлення учнів, які потребують підвищеної педагогічної уваги та їх профілактичний огляд шкільною медичною сестрою і лікарями медико-санітарної частини-2 (школа № 2); заняття гуртка «За здоровий спосіб життя», бесіда «Шкідливість куріння кальяну», лекції за програмою статевого виховання у «Клініці, дружній до молоді» (гімназія).
Проведено місячник «Увага! Діти на дорозі», виховні години та бесіди щодо небезпеки отруєння грибами, профілактики простудних захворювань, грипу; вікторини на уроках предмету «Безпека життєдіяльності»; виступ Дружини юних інспекторів руху для учнів 1-5 класів; екскурсії до пожежної частини; конкурсно-пізнавальну програму на знання правил дорожнього руху, театралізовану виставу «Сам себе оберігай», виховний захід «Ключі від форту «Безпека», бесіди «Поведінка людини під час несприятливих погодних умов», «Пожежна безпека в побуті»; турнір «Юних пожежних», виставку малюнків та плакатів про здоровий спосіб життя, батьківський лекторій за участю працівників підрозділів Державної служби з надзвичайних ситуацій з питань пожежної безпеки поновлено новими матеріалами «Куточок здоров’я» (школа № 1); шкільні змагання з футболу, волейболу та баскетболу, свято «Веселі естафети», змагання «Олімпійське лелеченя», виставку малюнків «Ні дня без спорту!»; бесіди «Спорт – гармонія тіла і духу», «Ми – за здоровий спосіб життя», «Подорож у країну здоров’я»; тематичну книжкову виставку у бібліотеці, загальношкільні батьківські збори та лекторій для батьків за участю лікарів на тему: «Значення профогляду», «Популяризація здорового способу життя», «Уміння протистояти шкідливим звичкам», «Профілактика ранньої вагітності», «Профілактика нервових захворювань у дітей», «Проблеми зі здоров’ям у ранньому шкільному віці, порушення постави», «Статеве виховання підлітків»; учні взяли участь у міських змаганнях з футболу, з настільного тенісу, «Олімпійські надії”, з легкої атлетики у рамках обласної Спартакіади школярів (збірна дівчат та юнаків), у туристично-спортивному квесті «Дізнайся більше», у Всеукраїнському моніторингу «Молодь і протиправна поведінка” та анкетуванні (школа № 3).
Організовано спортивне свято «Ми – козачата», військово-спортивне змагання, вікторину-гру «Що я знаю про своє здоров'я?», пізнавальний захід «Це небезпечно. Чому?», конкурс промов – презентацій «Здоров'я – це модно», рольові ігри на уроках біології та предмету «Основи здоров'я», бесіди «Здоровий спосіб життя», психологічні тренінги «Мій добрий світ» та «Добре серце» (школа № 4).
Рухова активності на тиждень в режимі навчально-виховного процесу в загальноосвітніх навчальних закладах складається з обов’язкових уроків фізичної культури, фізкультурно-оздоровчих та спортивно-масових заходів.
У кожному загальноосвітньому навчальному закладі проводиться щоденна ранкова зарядка перед першим уроком, фізкультурні хвилинки на уроках, рухові перерви. Дошкільні навчальні заклади щоденно проводять: ранкову гімнастику, гімнастику після денного сну, фізкультурні хвилинки, загартувальні процедури. Різни форми рухової активності дошкільнят складують: рухливі ігри, фізичні вправи на прогулянках, 1 раз на тиждень дитячий туризм (починаючи з раннього віку), 1 раз на місяць Дні здоров’я, щоквартально Тижні фізкультури.
З метою пропаганди здорового способу життя щорічно в навчальних закладах обов’язково проводяться змагання «Олімпійські надії» для молодших школярів, «Олімпійське лелеченя» для учнів 7-х класів, «Шкіряний м’яч» для учнів 4 - 6 класів та змагання з футболу, баскетболу і волейболу для старшокласників, змагання «Перші кроки» для вихованців дошкільних навчальних закладів. 875 учнів загальноосвітніх навчальних закладів у 2015 році взяли участь у міському етапі обласної Спартакіади школярів з 17 видів спорту.
До Дня фізичної культури проводяться міські змаганнях з футболу серед учнів 10-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів, у дошкільних навчальних закладах – традиційним являється велосипедний пробіг, олімпійські уроки.
Проводяться щорічно міські змагання з кульової стрільби серед учнів 10-11 класів та учнів машинобудівельного ліцею, присвячені Дню Збройних сил України. Учні 10-11 класів гімназії №1 та ЮЗШ№1 ім. Захисників Вітчизни брали участь у спартакіаді допризивної молоді м. Миколаїв.
Певна робота проводиться з батьками щодо здорового способу життя засобами фізичної культури. Традиційними заходами в закладах освіти є заходи фізкультурно-оздоровчого спрямування: «Тато, мама, я – спортивна сем я», «Козацькі забави», «Родинне свято класу», Дні здоров’я.
Проводяться загальношкільні батьківські збори з питання «Профілактика захворювань», «Пропаганда здорового способу життя», «Фізичний розвиток та організоване дозвілля учнів» з залученням соціальних педагогів навчальних закладів.
В навчальних закладах міста працюють гуртки з баскетболу, волейболу, футболу та настільного тенісу, в яких займається 175 учнів, що становить 5% від загальної кількості учнів.
З метою пропаганди здорового способу життя й навчання гігієнічних навичок суб’єктів освітнього процесу в школах та гімназії міста проводиться значна просвітницька та агітаційна робота з представниками старшого покоління – батьками, це:
тематичні загальношкільні батьківські збори з обов’язковим виступом медпрацівників та лікарів:
«Профілактика нервових захворювань у дітей» 1-4 класи, лікар Паначьова Г.В., (ЮЗШ № 3, № 2)
«Проблеми зі здоров’ям у ранньому шкільному віці, порушення постави” 5-8 кл. лікар Котович О. Г. (ЮЗШ № 3, № 4)
«Статеве виховання підлітків» 09.09.15 р. 9-11 кл. лікар Бірікул І.М. (ЮЗШ № 3)
«Профілактика ВІЛ-інфекцій» 08.12.15 р. 9-11 кл. лікар Нечитайло З.В. (ЮЗШ № 3)
- постійна робота батьківського всеобучу здійснюється класними керівниками:
«Виховання без покарання» Боженко Н.О.
«Вимогливість і педагогічний такт батьків» Потапенко О.А.
«Перші дні дитини в школі, як допомогти?» Косякова С.Ю.
«Виховання культури поведінки» Погрібна Н.М.
«Фізичне та психологічне здоров’я дитини, охорона здоров’я дітей» Біжко З.М.
«Наслідки вчинення насильства над дітьми» Кокоша Ю.Б.
«Роль особистого прикладу і авторитету батьків» Дмитренко О.Д.
«Здорова родина-здорова дитина» Дизик А.А.
«Профілактика правопорушень серед підлітків» Бенюк В.О.
«Профілактика ранньої вагітності та інфекції що передаються статевим шляхом» Берікул І.М.
«Значення профогляду та гігієна підлітків» Худолій Є.О.
«Популіризація сімейних форм виховання» Нестеренко І.В.
« Екстрена допомога у стресових ситуаціях» Кустрьо Я.Г.
« Торгівля людьми» Кокоша Ю.Б.
- робота шкільного психолого–медико-педагогічного консиліуму;
- участь батьків у проведенні традиційних спортивних заходів;
- контроль з боку батьків за якістю шкільного харчування.
Батьківський всеобуч уведений у дію з метою підвищення зацікавленості та активної участі батьків у розбудові школи здоров’я.
Практичними психологами та соціальними педагогами налагоджена тісна співпраця з різними інституціями місцевої громади, зокрема з СМСЧ-2, КДМ, ССД, ЮЦСССМ, ВКМСД та ін.
Для проведення круглих столів для батьків залучаються представники СМСЧ-2 (ендокринолог, хірург, невропатолог, ювенолог, нарколог), спеціалісти ЮМ ЦСССДМ. У ЮЗШ № 2 проведено наступні батьківські всеобучі:
12.11.2015 р. – для батьків учнів 1-2 класів.
26.11.2015 р. – для батьків учнів 3-4 класів.
10.12.2015 р. – для батьків учнів 5-7 класів.
17.12.2015 р. – для батьків учнів 8-11 класів.
Важливим елементом у системі зміцнення фізичного здоров’я є спільна робота школи з медперсоналом: лікарі медико-санітарної частини щорічно проводять поглиблений медичний огляд учнів та вчителів, виступають з рекомендаціями на батьківських зборах. Медичні працівники шкіл постійно ведуть санітарно-просвітницьку роботу: випускаються медичні бюлетені, проводяться бесіди зі школярами з питань раціональної організації часу для навчання та відпочинку, правильного збалансованого харчування, контролюється санітарно-гігієнічний режим шкільних приміщень.
Курс «Основи здоров’я» суттєво відрізняється від інших навчальних предметів, насамперед тим, що його головне завдання — вплинути педагогічними методами на свідомість і поведінку учнів таким чином, щоб вони зрозуміли, усвідомили необхідність здобувати життєві навички, сприятливі для здоров’я, безпеки і розвитку.
Сучасна школа повинна сприяти вихованню в дітей потреби в здоровому та безпечному способі життя, формуванню навичок прийняття самостійних рішень стосовно підтримки та зміцнення свого здоров’я. Так, як це є невід’ємна ланка соціалізації — розвитку здорової, гармонійно-розвиненої індивідуальності, високодуховної, творчої особистості в результаті впливу всіх факторів соціального середовища.
Навчальний предмет «Основи здоров’я» введено до загальноосвітніх навчальних закладів із метою формування в підростаючого покоління мо- тивації щодо здорового та безпечного способу життя. Цей інтегрований курс базується на знаннях валеології, психології, філософії, гігієни, безпеки життєдіяльності тощо. Зміст програми відповідає таким критеріям, як науковість, практичність, системність та індивідуальний підхід.
В Южноукраїнських загальноосвітніх навчальних закладах інтегрований курс «Основи здоров’я» проводиться згідно Типових навчальних планів
для ЗНЗ.
У 2015/2016 навчальному році продовжується впровадження нової навчальної програми з основ здоров’я, за якою навчаються учні 5-9-х класів.У зв’язку з цим у навчальному процесі шкіл Южноукраїнська використовується система завдань, спрямованих на оволодіння учнями здоров’язбережувальних компетенцій.
Особливість методики проведення сучасних уроків з «Основ здоров’я» полягає в тому, що засвоєння переважної частини інформації доцільно організувати шляхом практичної та ігрової діяльності. Южноукраїнські вчителі основ здоров’я дотримуються того, що структура уроків має бути гнучкою, органічно поєднувати навчально-пізнавальну та оздоровчо-рухову діяльність учнів, включати різні види діалогу, групової співпраці, застосування творчих видів завдань оздоровчої тематики. Особливе значення для формування в учнів основ здорового способу життя має емоційність і доступність навчального матеріалу, його унаочнення. Вони широко використовують навчальні екскурсії, відеофільми, кінофільми, слайди тощо.
Виконавчий комітет Южноукраїнської міської ради
Департамент освіти і науки Миколаївської облдержадміністарції
Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Міністерство освіти і науки україни
Український Центр Оцінювання Якості Освіти
Управління Державної служби якості освіти у Миколаївській області