Відповідно до розпорядження Миколаївської обласної державної адміністрації від 12 лютого 2013 року № 38-р «Про проведення у 2013 році в Миколаївській області Року дитячої творчості», листа Департаменту освіти, науки та молоді облдержадміністрації від 15.08.2013 року № 995/15-25, з метою сприяння забезпеченню освітньо-культурних потреб дітей, створення умов для їх творчого, інтелектуального, духовного та фізичного розвитку, виявлення і підтримки талановитих та обдарованих дітей дошкільного віку у дошкільних навчальних закладах № 2, 3, 6, 8 та ЦРД «Гармонія» у період з 11 жовтня по 30 жовтня 2013 року підготовлено та проведено фестиваль музичної казки.
Життя у дошкільному навчальному закладі різноманітне та насичене. Особливе місце в ньому належить театралізованій діяльності. Маленька вистава за участю дітей - це перша елементарна та перехідна форма від гри до мистецтва. Сприймання театралізованої вистави, що поєднує рухи, спів, художнє слово, міміку, пантоміму, забезпечує виховання різних почуттів дитини, розвиток творчості та пізнання дійсності. Фестиваль музичної казки стартував в усіх ДНЗ м. Южноукраїнська. Програму фестивалю було затверджено керівниками ДНЗ №2,3,6,8,ЦРД «Гармонія» з урахуванням матеріальних умов, контингенту вихованців та інших чинників.
У ДНЗ №2 «Ромашка» організовано фестиваль музичної казки «Мандруємо казковими стежинами» у садових групах. Педагогами напрацьовано чималий досвід із використання музичних казок для розвитку вокальних і танцювальних здібностей, художньо-естетичного смаку дошкільників та для виявлення у вихованців артистичних нахилів, набуття ними пластичного досвіду тощо.
Вихователями разом с дітьми виготовлено: афішу вистави, атрибути, декорації та запрошення гостей на казку. У ході вистави використовували народні та сучасні казки,які доступні дітям. Вихованці середньої групи №3( музичний керівник Коваленко Л.В., вихователь Полоз С.А.) з великим задоволенням показали казку «Колосок», в якій взяла участь вся група.
Діти старшої групи №2 (музикальний керівник Коваленко Л.В., вихователь Кутишенко Н.Я.) показали казку-драматизацію «Катрусині іграшки». Головні герої: Катерина – Монько Софія, заєць – Цисарук Андрій, м’яч –Бодан Євген, вовк – Куліца Роман, лисиця – Осадча Каміла, ведмідь – Кравченко Артем, цуценя – Абдулаєва Анастасія, автомобіль – Бандура Антоніна, кішка – Худолій Олександра. У виконанні оркестру (діти, які не виконували ролі) прозвучала «Полька», муз.Б.Фільц . Діти з великою відповідальністю виконували кожний свою музичну партію на дитячих музичних інструментах (бубнах, дзвіночках, сопілках, металофонах тощо), що дало відповідні результати - твір прозвучав злагоджено, ансамблем, а саме головне емоційно. І на останок казки, як сюрприз, Попова Вероніката та Васильева Христина показали міні-театр «Мурляндія».
Вихованці старшої групи№1(музичний керівник Коваленко Л.В., вихователі Воронцова Н.В., Літвінова Л.В.) показали казку «Колобок іде до школи» за мотивами казки «Колобок». Ця казка відрізняється від попередніх великою кількістю музичних номерів, тобто для виходу кожного казкового персонажу підібрана пісня на мелодії укр.нар. пісень, що дало змогу більш змістовно охарактезувати казкових героїв та надати колориту.
Діти середньої групи №1 (музичний керівник Олійник Т.М., вихователі Устинська Т.С., Мільясанова Г.В.) показали казку укр.нар.казку «Рукавичка». Важливим моментом є те, що були також зайняті в показі казки усі малята. В кінці казки виконують спільну пісню «Пісенька друзів» (український текст П.Заанка, слова Я.Акима, музика В.Герчик).
Діти середньої групи №2 (музичний керівник Кульчицька Т.М., вихователь Мацнєва С.Б.) із задоволенням прийняли участь у драматизації казки «Вийди, вийди сонечко». Під музичний супровід фонограми українських народних пісень виходять Півень та Курочка, у ролі яких виступали Волошин Максим та Давиденко Христина. Роль курчаток, що з’явились з яєчок виконали Бишева Софія, Чепінога Ксенія та Тофан Андрій. Під музичний супровід укр.нар.пісні «Ти ж мене підманула» вони завели довільний танок на галявинці, під час якого прокинулися жабенята (ролі яких виконували Ніколайчук Даринко, Пузир Олексій та Прегаріна Марійка). У супроводі баяну діти виконали пісеньку веселих жабенят.
Роль непосидючих жвавих жучків виконали Устинський Дмитро, Багалюк Вадим та Черненко Сашко. Їхніх друзів, метеликів, виконали дівчатка – Чазова Анфіса та Сіроченко Аліна. У ролі автора виступив Комісарчук Єгор, який накликав дощові краплинки (Ревенко Аріна та Акірова Аліна).Всі герої були щасливі, коли зьєвилося довгоочікуване Сонечко (Коздоба Катруся)
Діти старшої групи №3 (музичний керівник Кульчицька Т.М., вихователь Бойчук І.В.) старанно готувалися та приймали участь у драматизації казки «Вовк та семеро козенят». Стара, добра знайома усім казка, що відтворена дітьми на новий сучасний лад спонукала дітей до взаємодопомоги,чемності та людяності. У мами Кози, роль якої виконала Клименко Алла невеличка сімейка – 8 козенят – Білик Вероніка, Вігурська Валерія, Грицевич Святослав, Зварич Катерина, Станковська Каріна, Тонкошкуров Данило, Чекан Артур, Шпак Даша. Роль вовка виконав Ткаченко Артур, а веселого коваля – Липський Ян.
Усі діти старшої групи №3 були задіяні у грі на дитячих музичних та саморобних шумових інструментах, що було оформленням до ритмодекламації вірша про осінь.
У ролі осінніх листочких виступали дівчанка – Брунер Єлизавета, Гафіятуліна Єлизавета, Ухваненко Валерія, Кокол Влада. Роль ведучої казки виконала Бірюк Аліна.
Кожна казка, яку показали дошкільнята даного закладу відрізнялася не тільки змістовною лінією, завдяки якій діти навчалися бути милосердними, порядними, чесними, справедливими, але і майстерністю виконання. Драматизація казок доказала, в який раз, що такий вид діяльності пробуджує у дошкільників інтерес та активність, бажання проявити себе, сприяти швидкому та надійному запам’ятовуванню слів, а саме головне – служить основою для розвитку творчої уяви.
А успішний виступ, увага глядачів ще підвищують авторитет дітей – героїв серед дорослих, ровесників, а також сприяють формуванню у цих дітей самоповаги.
У ДНЗ № 3 «Веселка» дійство проходило у святково оформленій музичній залі де діти здійснили захоплюючу подорож у чудовий світ музики та казкових перетворень. Музичний керівник Пасічник Н.А. разом з дітьми підготувала цікаву, захоплюючу казку «Подорож у світ казки», діти чудово виконували взяті на себе ролі, веселили маленьких глядачів. Особливо активними акторами були діти середньої «А» та старшої «Б» групи, які виконуючи ролі зайчиків, ведмежат, жабенят. Музика супроводжувала дітей протягом всього заходу, надихала на роздуми, викликали позитивні емоції, піднімала настрій. Фестиваль музичної казки пройшов організовано та весело.
У ДНЗ №6 «Світлячок» у заходах взяли участь всі вихованці старшого дошкільного віку. Музичними керівниками Павлівою А. І. та Раковською М. Ф. розроблено сценарії театралізованих вистав. До участі було залучено педагогів, які виступали в ролях ведучої та бабусі. В ролях пташенят – старші дошкільники.
Проведена попередня робота відповідала вимогам та віку дітей:
Фестиваль музичної казки сприяв:
задоволенню потреб малят погратися, потанцювати, повеселитися;
У ДНЗ №8 «Казка» музичними керівниками підготовлено сценарії казок та музичний репертуар згідно віку дітей. Вихователі з дітьми та батьками подбали про сценічні костюми та елементи декора для театралізованих вистав, виготовленню афіш та вхідних білетів. Проведенню фестивалю передувала велика попередня робота з дітьми в декілька етапів. На першому етапі дітей знайомили з творами різних літературних жанрів (казками, оповіданнями, віршами, потішками). На другому етапі діти шукаючи власні художні засоби, засвоїли інтонацію, міміку, жести зображуваних персонажів. Під час проведення підготовчих вправ до театралізованих вистав діти вивчали рухи, супроводжували їх словами, характерними для того чи іншого героя. Дітям пропонувалося обрати роль і відповідно до неї костюми. Під час добору костюмів з дітьми проводилися бесіди про те, кому що більше пасує. Після виконання вправ, етюдів з елементами драматизації, проведення ігор-імпровізувань, інсценувань дітей поступово підводили до розуміння того, що вони самі відтворюватимуть музичну казку. Діти ІІ молодшої групи №26 імпровізували казку «Колобок», середня група №9 показала музичну казку «Теремок», старша група №1 підготувала казку «Пан Коцький». Слід відмітити вдало підібрані костюми та музичний репертуар до казок, а також бездоганне виконання дітьми ролей. Варто відмітити артистизм дітей під час виконання обраних ролей, особливо емоційною була лисичка. Тематика та зміст музичних казок мали моральну спрямованість, а улюблені герої стали для дошкільників зразком для наслідування.
У ЦРД «Гармонія» під час підготовки до фестивалю вихователі розповідали дітям, що таке театр, хто такі глядачі, як треба вдягатись до театру, проводились бесіди про правила поведінки в театрі.
Всі діти залучались до виконання ролей та ретельно готувались до виступу. Разом з вихователями виготовляли запрошення, програмки, афіші. В групах поповнено матеріали для проведення театральної діяльності, пошито нові костюми.
Разом з дорослими малята активно брали участь у оформленні вистав, старанно підбирали декорації, сумлінно виготовляли атрибути до казок.
Діти з великим задоволенням розігрували знайомі казки, старші дошкільники показували малятам лялькову виставу. Під час проведення фестивалю показано музичні вистави «Колобок», «Ріпка», «Колосок».
Під час драматизації діти почували себе вільно, розкуто, емоційно комфортно. Все це позитивно вплинуло на розвиток творчого потенціалу дітей.
Театрально-музична діяльність сформувала у дітей здатність до перевтілення, перетворення до образної взаємодії.
Участь дітей у фестивалі допомогла сформувати досвід моральної поведінки, розвинула креативні здібності та вміння створювати прекрасне.
Фестиваль завершився, але яскраве враження та задоволення від безлічі приємних та незабутніх вражень від яскравого дійства музичної казки залишився назавжди у пам`яті як учасників так і гостей.
Виконавчий комітет Южноукраїнської міської ради
Департамент освіти і науки Миколаївської облдержадміністарції
Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Міністерство освіти і науки україни
Український Центр Оцінювання Якості Освіти
Управління Державної служби якості освіти у Миколаївській області