Ознаки менінгіту у дітей, лікування менінгіту у дітей
Менінгіт - це серйозне захворювання, під час якого відбувається сильне запалення оболонки головного та спинного мозку. Головним збудником менінгіту у дітей стають віруси, бактерії і грибки. У більшості випадків у дітей хвороба розвивається внаслідок недосконалого і ослабленого імунітету, який нездатний боротися з виникненням цього захворювання. Менінгіт у дітей буває двох основних видів, це серозний і гнійний. Основним збудником гнійного менінгіту у дітей стає бактеріальна інфекція, це пневмококи, менінгококи, гемофільна паличка. А серозний менінгіт виникає після потрапляння в дитячий організм вірусних інфекцій.
Ознаки менінгіту у дітей
На сьогодні існує цілий ряд ознак менінгіту у дитини, а називають їх менінгеальний синдром. Бувають і такі випадки, коли основні ознаки менінгіту проявляються не відразу. До основних ознак хвороби слід віднести головний біль, який може посилюватися після впливу звуку і світла. Ще у дитини може спостерігатися млявість і блювота, в результаті вона просто лежить і не встає з ліжка. Також у неї може виникати висока температура, яка практично не збивається жарознижувальними засобами. У маленького пацієнта спостерігається ригідність м'язів, тому хворі діти менінгітом намагаються лежати на боці і підтискають ноги, при цьому відкинувши голову назад. А у дітей до року може бути набухання джерельця.
Подібні ознаки менінгіту у дітей є тільки непрямими, тому служать для постановки тільки попереднього діагнозу. Що стосується остаточного діагнозу і подальшого лікування, то його визначають тільки за готовими результатами спинномозкової пункції. Безумовно, це не найприємніша процедура, проте вона є єдиним і точним методом для діагностування даного захворювання. Під час забору спинномозкової пункції, у малюка хворого на менінгіт, беруть спинномозкову рідину молочного кольору, яка витікає під тиском . Після такої болючої процедури дитині стає набагато краще, а його головний біль майже проходить, температура тіла починає стабілізуватися.
Діагностика менінгіту
Діагностика даного захворювання полягає у застосуванні наступних методик:
• спинномозкова пункція - робиться поперековий прокол, при якому вилучається спинна рідина для подальшого вивчення під мікроскопом на предмет наявності відповідних мікроорганізмів і клітин;
• культури крові;
• КТ, МРТ.
Лікування і профілактика менінгіту у дітей
Бактеріальний менінгіт вимагає обов'язкової госпіталізації. У цьому випадку лікування полягає в комплексному прийомі значних доз антибіотиків, нерідко внутрішньовенним шляхом введення. Можуть також використовуватися і кортикостероїди, орієнтовані на зниження запалення. Для запобігання судом можуть застосовуватися транквілізатори.
Якщо у хворого діагностовано вірусний менінгіт, то застосування антибіотиків у цьому випадку не визначить належної ефективності. Захворювання в такому варіанті найчастіше проявляється в помірній формі, лікуючись в результаті захисту самого організму від впливу. Переважно лікування зосереджується в рамках ослаблення супутньої симптоматики.
Профілактика менінгіту у деяких його формах можлива. Для цього робиться щеплення терміном приблизно на 4 роки, однак повністю захиститися від захворювання на сьогоднішній день неможливо.
Отже, у разі виникнення симптомів менінгіту, необхідно звертатися до лікаря-невролога, а додатково може знадобитися консультація фтизіатра та окуліста.
{nomultithumb}
Виконавчий комітет Южноукраїнської міської ради
Департамент освіти і науки Миколаївської облдержадміністарції
Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Міністерство освіти і науки україни
Український Центр Оцінювання Якості Освіти
Управління Державної служби якості освіти у Миколаївській області