«Перш ніж дитина осмислить усю глибину тієї істини,
що вона – громадянин своєї країни,
і це покладає на неї великі обов’язки,
вона має навчитись платити добром за добро,
творити своїми силами щастя і радість іншим людям»
(В.Сухомлинський)
Правова освіта дошкільнят передбачає ознайомлення юних громадян з конкретними і зрозумілими їм правами. То ж її забезпечення значною мірою залежить від професійних якостей педагогічних працівників. Перш ніж познайомити дитину з правами, її треба підвести до усвідомлення себе як особистості, повноцінного члена суспільства, розуміння своєї індивідуальності та людської гідності.
Тиждень правового виховання в закладі дошкільної освіти №6 «Світлячок» проводився із залученням дітей до різних форм роботи: заняття, ігрова та театралізована діяльність, читання художніх творів, моделювання ситуацій та їх розв’язання. В рамках тижня з правового виховання були проведені такі заняття: «І дівчатко, і хлоп’я має право на ім’я», «Я і моя родина», «Україна – моя Батьківщина», «Казка навчить зрозуміти, як на світі прожити».
Під час ознайомлення дітей з правом на ім’я були використані ігри-загадки, художні твори, довідки із словника-довідника та енциклопедії імен, мовні логічні задачі, турнір «Згадай імена своєї родини».
Особливо цікаво пройшли турнір та бесіда - гра в старшій «В» групі, вихователь Чернега Л.В. на тему: «Казкова правова допомога», в ході якої були розглянуті ілюстрації до казок та мультиплікаційних фільмів, закріплені знання про права дітей, необхідність їх дотримання, формувалися вміння аналізувати ситуації (на прикладах казок), які характеризують порушення прав. Та головним все ж було те, що вихователь спонукала дітей придумати новий сюжет (створення казок на новий лад), де б не порушувалися права.
З метою підвищення загального рівня знань з проблеми прав людини та формування правової свідомості з вихователями проведений «Правознавчий марафон», організована творча гра для дорослих «Послання Президенту».
Для реалізації завдань з правового виховання в закладі налагоджена співпраця з батьками: вихователі забезпечують належний інформаційний простір в батьківських куточках; соціальним педагогом надається консультативна допомога щодо ознайомлення із законодавством, що захищає права дитини.
Необхідно пам’ятати! Формування морально-правової культури у дітей багато в чому залежить від соціально-правової культури педагогів та батьків.
Виконавчий комітет Южноукраїнської міської ради
Департамент освіти і науки Миколаївської облдержадміністарції
Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Міністерство освіти і науки україни
Український Центр Оцінювання Якості Освіти
Управління Державної служби якості освіти у Миколаївській області