Останніми роками реєструється значна кількість нещасних ви¬падків, пов'язаних із вживанням грибів. Отруєння організму викликають токсини, алкалоїди та сполучення важких металів, які містяться в грибах. Гриби людина споживає у їжу з давніх часів. До їстівних відносяться бiлi гриби, красноголовці, маслюки, опеньки, грузді та iн. На жаль, не всі знають, які гриби можна їсти, а які - нi. Отруєння грибами виникають при вживанні не тільки неїстівних, але й їстівних грибів при неправильній їх обробці та консервуванні. Отруєння грибами досить часто закінчуються летальними випадками.
Щоб запобігти отруєнню, необхідно дотримуватися таких правил:
? збирати гриби тільки з дорослими;
? збирати гриби потрібно тільки тi, які ви добре знаєте;
? ніколи не збирайте i не вживайте гриби, у яких біля основи ніжки є стовщення (як, наприклад, у червоного мухомора), i не куштуйте їх;
? намагайтеся брати гриби тільки з ніжкою, особливо це стосується сироїжок, тільки так можна запобігти зустрічі з блідою поганкою;
? не збирайте «печериці», у яких на нижній поверхні капелюшка є пластинки білого кольору;
? пам’ятайте про хибні опеньки: не беріть гриби з яскраво пофарбованим капелюшком;
? ніколи не вживайте сирі, червиві, ослизлі, в’ялi й зiпсованi гриби;
? будьте також уважними при збиранні ягід i рослин, не збирайте й не вживайте рослини та ягоди, які вам невідомі.
У випадках отруєння грибами та дикорослими рослинами необхідно негайно звернутися в лікарню або викликати швидку допомогу телефон 103.
Дикорослі отруйні рослини!
Природа України багата на різноманітні рослини. Багато лікарських рослин містять отруйні речовини, які можуть спричинити загальне отруєння, подразнення шкіри, алергійні захворювання. До отруйних і сильнодіючих речовин належать алкалоїди, глікозиди серцевої дії, сапоніни, а також деякі ефірні олії, смоли тощо. До отруйних і сильнодіючих рослин належать авран аптечний, багно звичайне, беладона, горицвіт весняний, дурман, конвалія, олеандр, полин гіркий, чемериця біла, чистотіл звичайний, паслін та ін. Щоб запобігти отруєнню, ніколи не їжте та навіть не куштуйте дикорослих ягід, плодів, кореневищ. Під час збирання не слід торкатися руками очей, обличчя, не їсти, після завершення роботи треба ретельно вимити руки з милом.
Життя – це найцінніший дар! Не слід наражати себе та своїх рідних на небезпеку. Якщо ви полюбляєте відпочивати на природі, прислухайтесь до вищевказаних порад та дотримуйтесь їх!
Виконавчий комітет Южноукраїнської міської ради
Департамент освіти і науки Миколаївської облдержадміністарції
Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Міністерство освіти і науки україни
Український Центр Оцінювання Якості Освіти
Управління Державної служби якості освіти у Миколаївській області