Іноді листи Мінсоцполітики є корисними помічниками в повсякденній роботі бухгалтера. Адже повин ні вони і розтлумачити законодавчу норму, і донести до нас позицію профільного міністерства з того чи іншого спірного питання. А роз’ясненням, присвяченим індексації
зар плати, радіємо вдвічі. Адже без них розібратися в усіх «індексаційних» тонкощах часто не просто. Навіть не тому, що надто вже мудрованим є порядок індексації. Причина в іншому - законодавці не врахували в ньому дуже багато чого.
1. Приміром, ситуація, описана в листі, що коментується. Працівниця вийшла з відпустки для догляду за дитиною до 3 років. У цьому ж місяці їй встановили надбавку за складність і напруженість у роботі, яку вона отримувала до виходу в таку відпустку. як індексувати її зарплату?
Навіть дуже ретельно вивчивши Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою КМУ від 17.07.2003 р. № 1078 (далі - Порядок № 1078), відповідь на запитання не знайдемо. Але індексувати зарплату якось же треба!
Зазначимо: з приводу індексації зарплати працівниці, яка вийшла з відпустки для догляду за дитиною до 3 років (6 років за медичними показниками), Мінсоцполітики вже висловилося (див. лист від 15.02.2010 р. № 19/10/136-10). Так, для працівниці зберігають такі ж умови нарахування сум індексації (або фіксовану її величину), як і для інших працівників, які обіймають аналогічні посади. Базовим для неї буде місяць, у якому відбулося останнє підвищення зарплати на посаді, яку вона обіймає. Цю ж позицію підтверджено й листом, що коментується. Її і слід брати до уваги, вирішуючи подібні питання, оскільки Порядок № 1078 про це умовчує. Але сподіваємося, що незабаром норма аналогічного змісту в ньому все ж з’явиться. Річ у тім, що відповідний проект постанови КМУ вже давно підготовлений і чекає свого зоряного часу.
Дійсно, в період відпустки для догляду за дитиною працівниця продовжує обіймати посаду відповідно до штатного розпису. Тому її зарплата (згідно зі штатним розписом) за цей період повинна індексуватися за вимогами Порядку № 1078. Це означає, що для неї так само, як і для інших працівників, слід:
а) визначати базовий місяць при підвищенні зарплати - коли підвищуються оклади згідно з актами законодавства або з інших причин (наприклад, у період відпустки для догляду за дитиною настало право на збільшення розміру надбавки за вислугу років);
б) розраховувати індекс споживчих цін наростаючим підсумком для проведення індексації.
Приклад 1. Працівниця вийшла з відпустки для догляду за дитиною в січні 2014 року. У липні 2012 року при підвищенні посадових окладів працівникам була зафіксована сума індексації.
Розглянемо два варіанти:
Варіант 1. Наступні підвищення посадового окладу за посадою, яку обіймає працівниця, не перевищували фіксовану індексацію. Тож
з січня 2014 року їй виплачуємо фіксовану суму індексації, розраховану у липні 2012 року;
Варіант 2. У листопаді 2013 року у працівниці з’явилося право на збільшення розміру надбавки за вислугу років. Сума підвищення зарплати перекрила фіксовану індексацію, розраховану в липні 2012 року. Отже, при виході з відпустки для догляду за дитиною індексацію працівниці не виплачуємо.
2. Тепер щодо надбавки за складність і напруженість. Питання ось у чому: чи вважати місяць базовим, якщо таку надбавку було встановлено працівниці ув місяці виходу з відпустки для догляду за дитиною? Відповідь на нього залежить від того, чи виплачувалася надбавка до виходу у відпустку. Розберемось детально.
У загальному випадку базовим вважають місяць, у якому відбувається підвищення розмірів мінзарплати, а також зростання грошових доходів, зазначених у п. 2 Порядку № 1078, без перегляду їх мінімальних розмірів. Отже, місяць встановлення надбавок, які мають постійний характер і передбачені чинним законодавством, і місяць, у якому збільшено їх розмір порівняно з попереднім періодом, вважають базовим.
ВИСНОВОК. Якщо надбавка була встановлена, потім якийсь час не виплачувалася, а через де який час була встановлена у попередньому (або в меншому) розмірі, це не підстава вважати місяць поновлення виплати надбавки базовим.
Як бачимо, Мінсоцполітики пропонує міркувати аналогічно при встановленні у місяці виходу працівниці з відпустки для догляду за дитиною надбавки за складність і напруженість (або іншої постійної надбавки чи доплати, передбаченої законодавством). А саме, якщо в цьому місяці встановлено:
а) такий же відсоток надбавки (або менший), що й до відпустки для догляду за дитиною, то це не впливає на визначення базового місяця;
б) вищий відсоток надбавки, ніж до відпустки для догляду за дитиною, цей місяць виходу з відпустки для догляду за дитиною стає базовим. При цьому, якщо сума підвищення зарплати у зв’язку з підвищенням розміру надбавки перекрила фіксовану суму індексації, то з цього місяця зарплату не індексують. Якщо ж сума підвищення зарплати менша за фіксовану індексацію, її виплачують у попередньому розмірі. А якщо фіксовану суму індексації для працівниці ще не визначали (її зарплата не підвищувалася після липня 2012 року), тоді її потрібно розрахувати (як різницю між можливою сумою індексації та сумою підвищення зарплати).
Приклад 2. Дата виходу держслужбовця з відпустки для догляду за дитиною - 27.01.2014 р. З цього місяця їй установлюють надбавку за складність і напруженість на 2014 рік у розмірі 20 % посадового окладу. Такий самий відсоток надбавки їй виплачували і до вибуття у відпустку.
Незважаючи на те що розмір надбавки в абсолютному вираженні збільшився (адже до виходу у відпустку посадовий оклад працівниці був меншим), підстав для перегляду базового місяця немає, адже фактично надбавку встановлено на тому ж рівні — 20 %.
ВАЖЛИВО! Якщо в місяці виходу з відпустки для догляду за дитиною збільшується посадовий оклад, то такий місяць в будь-якому випадку стає базовим. У цьому випадку діють так, як описано вище у пункті «б».
Алла Головко,
експерт газети «Бухгалтерія: бюджет»
(матеріал опубліковано у газеті «Бухгалтерія: бюджет», № 03/2014, с. 6)
Виконавчий комітет Южноукраїнської міської ради
Департамент освіти і науки Миколаївської облдержадміністарції
Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Міністерство освіти і науки україни
Український Центр Оцінювання Якості Освіти
Управління Державної служби якості освіти у Миколаївській області