На автомобільних дорогах державного значення України за 2018 рік зафіксовано 15064 ДТП, в тому числі 2560 ДТП – наїзд на пішохода. За статистикою, щогодини на дорогах світу гине 9 дітей. У тридцятьох випадках зі ста їхня загибель пов'язана з їх власною неправильною поведінкою на дорозі, а не з помилкою водія.
Вулиці переходять по підземних чи надземних переходах, по пішохідних переходах типу «зебра» чи там, де встановлений вказівний знак «Пішохідний перехід». Пішохідний перехід - це ділянка проїжджої частини або інженерна споруда, призначена для руху пішоходів через дорогу. Якщо місце переходу не вказано, проїзну частину перетинають на перехрестях по лініях продовження тротуарів чи узбіччя. При переході вулиці треба спочатку подивитися ліворуч, у бік транспортних засобів, що наближаються, а дійшовши до середини, зупинитися, потім подивитися праворуч, і якщо шлях вільний, то можна закінчити перехід. Якщо ви не встигли перейти вулицю, то зупиніться на острівці безпеки, а якщо його немає, то на середині проїзної частини (на лінії, що розділяє транспортні потоки протилежних напрямків). Перехід вулиці - це лише 10-20 секунд, тому під час переходу дороги, і не має значення на яких переходах, необхідно бути дуже уважним, не можна розмовляти по мобільному телефону або ж слухати в навушниках музику, оскільки у цей час розсіюється увага і втрачається контроль за ситуацію на дорозі.
Перетинання проїзної частини по пішохідному переходу на регульованому перехресті, безумовно, зручніше і простіше, ніж по нерегульованому пішохідному переходу. Однак при цьому слід мати на увазі, що зелений сигнал світлофора тільки дозволяє перехід проїжджої частини, але не гарантує безпеку пішохода.
Правила переходу на регульованому перехресті
- Зупинись на краю тротуару, щоб уважно оглянути проїжджу частину.
- Дочекайся зеленого сигналу світлофора.
- Переконайся, що всі транспортні засоби ліворуч і праворуч зупинилися і пропускають пішоходів.
- Зверни увагу на транспорт, який повертає.
- Переходь під прямим кутом до тротуару, а не навскіс.
- Якщо при підході до середини проїжджої частини загорівся жовтий сигнал, зупинись.
- Стояти на середині проїзної частини треба, не роблячи кроків ні вперед, ні назад. Стеж за проїжджаючими транспортними засобами праворуч і ліворуч.
- Закінчуй перехід, тільки переконавшись, що знову горить зелений сигнал, і транспортні засоби праворуч стоять.
- Якщо жовтий сигнал загорівся на другій половині шляху, то треба закінчити перехід, уважно спостерігаючи за транспортними засобами праворуч.
Правила переходу на нерегульованому перехресті.
- Зупинись на краю тротуару.
- Визнач, в яких напрямках рухаються транспортні засоби. Чи не наближається транспорт, який повертає в сторону пішохода.
- Переконавшись, що транспорт, який повертає пропускає пішоходів, можна почати перехід.
- Розраховуй час переходу так, щоб перетнути проїжджу частину за один прийом.
- Іди швидким, але спокійним кроком, спостерігаючи за дорожньою обстановкою зліва.
- Дійшовши до середини, обов'язково подивися праворуч. Якщо транспортних засобів не видно можна закінчити перехід.
Характерною відмінністю нерегульованого перехрестя від регульованого є те, що тут особиста відповідальність пішохода лежить за вибір моменту перетину проїжджої частини, а наслідком порушення пішоходом правил переходу є те, що реальну небезпеку він усвідомлює лише в момент здійснення переходу. Порушник починає кидатися, робить крок вперед, назад і, як правило, створює аварійну ситуацію.
Тільки від правильності прийнятих рішень пішохода залежить не тільки його особиста безпека, але й безпека інших учасників руху.
Виконавчий комітет Южноукраїнської міської ради
Департамент освіти і науки Миколаївської облдержадміністарції
Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Міністерство освіти і науки україни
Український Центр Оцінювання Якості Освіти
Управління Державної служби якості освіти у Миколаївській області