Три важливі цифри!
У кожної 68 дитини діагностуються розлади аутистичного спектру (РАС)
На 13% у рік продовжує зростати кількість дітей з ознаками РАС
1 дитина з РАС швидше за все є і серед ваших знайомих.
Що потрібно знати про аутизм
– Аутизм – не захворювання. Це порушення функціонування організму і розвитку.
Аутизм не можливо вилікувати. Від нього немає таблеток. Допомогти людині з аутизмом може лише рання діагностика, реабілітація та психолого-педагогічний супровід.
– Люди з аутизмом страждають від «соціальної сліпоти», неспроможності зрозуміти настрої та почуття іншої людини. Вони розуміють все, що ви говорите, але з труднощами сприймають нюанси особистісних взаємин.
– Люди з аутизмом часто є дуже талановитими в окремих сферах – в історії, літературі, математиці, географії та музиці. Вони з легкістю запам’ятовують великі тексти, але найпростіші дії їм даються з труднощами: розмова на буденні теми, похід до магазину, перехід вулиці.
– Люди з аутизмом можуть бути гіперчутливими до зовнішніх подразників: вуличного шуму, перебування у натовпі, яскравого освітлення, певних смаків, сильних запахів та дотиків.
– Рівень інтелектуального розвитку при аутизмі може бути найрізноманітнішим – від порушень розумового розвитку тяжкого ступеню до феноменальної обдарованості в науці, мистецтві та спорті.
– Люди з аутизмом безпечні для оточуючих.
За наявності правильної корекційної роботи та реабілітації деякі люди з аутизмом здатні вести самостійне життя, мати сім’ю та друзів.
Перші ознаки аутизму
Як правило, батьки починають хвилюватися з приводу розвитку своєї дитини, коли її вік наближається до двох років. До цього будь-які відставання або відхилення у розвитку можна пояснити індивідуальними особливостями малюка, і можна сподіватися, що вони поступово зникнуть. До двох років зазвичай дитина, як правило, опановує найпростіші навички, але навіть коли цього не відбувається, вона все-таки розуміє, чого від неї хочуть дорослі. Те ж саме і з мовою: навіть якщо дитина ще самостійно не говорить, вона розуміє звернену до неї мову.
Симптоми у поведінці та розвитку дитини,
які мають занепокоїти батьків:
* Дитина рідко встановлює зоровий контакт, або ж встановлює його в незвичний спосіб.
* Виявляє значно менше цікавості до навколишнього світу, ніж від неї сподіваються.
* Переважно бавиться сама, перебуває у своєму власному світі.
* Не наслідує ігри інших дітей, поведінки батьків.
* Зовсім не виявляє зацікавлення до гри з однолітками.
* Дитина починала говорити, а потім перестала.
* Не реагує на прості вказівки, на звернення до неї, хоча її поведінка в інших ситуаціях свідчить про те, що у дитини немає проблем зі слухом.
* Розвиток мовлення дитини не відповідає її вікові.
* Механічно повторює почуті слова, напр., висловлювання з телепрограм. Повторює їх багаторазово.
* У спілкуванні не використовує ні жестів, ні міміки.
Якщо щось у поведінці дитини вас непокоїть, обов’язково звертайтесь на консультацію до дитячого психіатра або фахівців міської психолого-медико-педагогічної консультації.
Адже досвід свідчить, чим раніше розпочата терапія аутизму та корекційно-розвиткова робота з дитиною, тим легше будуть прояви аутизму в дорослому віці, тим більш успішною буде адаптація дитини до навколишнього світу і до самостійного життя.
Виконавчий комітет Южноукраїнської міської ради
Департамент освіти і науки Миколаївської облдержадміністарції
Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Міністерство освіти і науки україни
Український Центр Оцінювання Якості Освіти
Управління Державної служби якості освіти у Миколаївській області