Шановні батьки! Пропонуємо вам ознайомитися з декількома дієвими порадами, які допоможуть перетворити навчальний процес в задоволення для вашої дитини.
1) Навчання – це радість.
Найперша і, напевно, найголовніша порада – ніколи не карайте дитину навчанням. Такими дыями ви чітко формуєте у свого малюка (а у кого вже і не малюка, а цілком дорослої людини) уявлення, що навчання – це покарання. Замість того, щоб з радістю пізнавати таємниці всесвіту, дитина буде витрачати внутрішні сили на те, щоб впоратися з роздратуванням і напругою.
2) Займайтесь з дитиною тільки в хорошому настрої.
Постарайтесь робити уроки зі своєю дитиною в гарному гуморі. Якщо ви втомилися після важкого дня, у вас немає настрою, краще взагалі не пропонуйте дитині сідати за уроки. Можете просто запитати, чи зробила вона уроки, якщо так, дуже добре, якщо ні (сиділа, чекала вас), попросіть сьогодні зробити все самостійно. При цьому скажіть, як ви вірите в неї і знаєте, що вона впорається. Якщо не виходить, тоді відпочиньте, розслабтесь і тільки після цього сідайте за домашнє завдання. Коли під час навчання батьки скидають на дитину весь свій негатив, у маленькоъ талановитої людини знижується самооцінка, так як дитина не розуміє, що вам просто погано, і в цьому винна не вона. Найкращий спосіб робити уроки – це теж стати, в певній мірі, дитиною: жартуйте, знаходьте нестандартні рішення, тільки при такому підході ви зможете розвинути любов до навчання і творчий потенціал дитини.
3) Щоденник успіху.
Це унікальний метод, який підходить для будь-якого віку. Створіть разом з дитиною «Щоденник успіху», куди кожен день будете записувати її успіхи (як мінімум 3 пункти). Якщо ви думаєте що у вашої дитини не було ніяких досягнень за день, придивіться, можливо, ви занадто вимогливі. Помитий посуд, прибирання в будинку і навіть питання «Мамо, як у тебе справи?» гідні похвали. Також цей щоденник підвищить самооцінку дитини і покаже, як вона розвивається і що в неї виходить краще, до чого вона прагне. Саме щоденник успіху дозволить вам не «торгувати» знаннями, тобто не купувати дитині дорогі подарунки за навчання. Постарайтеся прищепити дитині зацікавленість і азарт до навчання, не за рахунок обіцянок про телефони, планшети і комп'ютери, а за рахунок того, що у неї все виходить і вона все може.
4) Звертайте увагу дитини на її досягнення.
Постарайтеся ніколи не порівнювати вашу дитину з іншими дітьми. Ви можете лише порівняти дитину з нею ж в минулому, і показати, як багато вона досягла. Наприклад, вашій дитині поставили погану оцінку за письмо, вона прийшла засмучена. Дістаньте старий зошит і покажіть, як вона писала раніше, скажіть, що зусиллями досягнуто того рівня, який зараз, і якщо дитина ще постарається, то у неї точно все вийде. Таким способом ви показуєте дитині, що вона може досягти всього, чого хоче.
5) Королівська буква, приклад, цифра.
Цей метод підходить для малюків. Коли дитина тільки починає вчитися, їй важко впоратись з постійним оцінюванням і постійною критикою. У школі вона стикається з тим, що багато чого робить не так. Постарайтеся навпаки показати, що зроблено правильно. Наприклад, покажіть дитині найкрасивішу букву або цифру і назвіть її Королівською (це може бути завдання, яке дитина зробила легко). Коли ви звертаєте увагу на успіхи, ваша дитина прагне до них, коли вказуєте на недоліки, дитина перестає в себе вірити.
6) Творчі студії.
Часто батьки зіштовхуються з проблемою – дитина сидить в соціальних мережах або за комп'ютерними іграми. Перше моє запитання: «На які творчі студії ходила дитина?». І найчастіше такі діти нікуди, окрім школи, не ходять. Багато батьків бояться завантажувати дитину. Не бійтеся! Відвідуючи творчі студії дитина мало того, що розвиває свої унікальні здібності, ще при цьому вчиться розраховувати свій час. Тобто, маючи щільний графік, у неї не буде часу довго засиджуватись в планшеті або в соціальних мережах. Дитині більш цікаво буде щось створювати, якось себе проявляти, спілкуватися з людьми і розвиватися. Але тут є один нюанс. Батьки, віддавайте свою дитину на ті студії, які хоче відвідувати вона, а не ви. Якщо ви хочете знати англійську – йдіть на курси, не треба мучити дитину, хочете танцювати – зараз дуже багато танцювальних шкіл для дорослих, немає необхідності реалізовуватися за рахунок дитини. Якщо ви будете віддавати дитину туди, куди ви хочете – їй буде складно розкрити свою унікальність.
7) Ваша дитина унікальна!
Запам'ятайте: немає дітей нетямущих – всі діти унікальні. У кожної дитини є свій талант, свій характер. Так, він може відрізнятися від вашого, але саме в цьому і є прояв особистості.
Виконавчий комітет Южноукраїнської міської ради
Департамент освіти і науки Миколаївської облдержадміністарції
Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Міністерство освіти і науки україни
Український Центр Оцінювання Якості Освіти
Управління Державної служби якості освіти у Миколаївській області