28.11.2019 Кабінет міністрів України призначив уповноваженим із захисту державної мови Тетяну Василівну Монахову.
Тетяна Монахова народилася 2 липня 1980 року в Миколаєві. В 2002 році закінчила Миколаївський державний педагогічний університет ім. В.О. Сухомлинського за спеціальністю "учитель української мови і літератури та англійської мови й зарубіжної літератури". У 2015 році захистила докторську дисертацію на тему "Сучасні стратегії текстотворення в українській мові" в Одеському національному університеті ім. І.І. Мечникова. Також Монахова – доктор філологічних наук, доцент, завідувачка кафедри журналістики Чорноморського національного університету імені Петра Могили.
Чим займатиметься мовний омбудсмен
У законі про мову зазначено, що мовний омбудсмен повинен направляти до уряду пропозиції щодо покращення державної політики із захисту української мови, моніторити виконання законодавства про державну мову та розглядати скарги на дії влади стосовно мовних питань.
Повноваження та обов’язки мовного омбудсмена тісно пов’язані із законом про мову, прийнятим у травні 2019 року, згідно з яким українською мовою мають володіти і розмовляти усі державні службовці: чиновники, судді, а також військові, медики, освітяни.
Загалом своєю роботою омбудсмен має захищати українську мову як державну, права українців на отримання українською мовою інформації та послуг та усувати перешкоди у користуванні державною мовою.
Отож, відповідно до закону, омбудсмен повинен реагувати на заяви та звернення, що стосуються мовних питань, як-от, відмови громадянам у наданні послуг чи інформації українською. Українці звертатимуться до омбудсмена, якщо не державною мовою у них приймаються або оприлюднюються документи, зокрема, у судових процесах та рішеннях; надсилаються відповіді на письмові звернення, заяви і скарги, ведеться спілкування у державних органах, а посадовці держорганізацій відмовляються надавати інформацію українською мовою.
Омбудсмен у свою чергу має перевіряти такі факти та виносити попередження або виписувати штрафи. До того ж захисник української мови зобов’язаний накладати санкції та контролювати забезпечення реального функціонування закону про українську мову.
Норми мовного закону набирають чинності поступово. Приміром, складання іспиту на рівень володіння державною мовою при отриманні громадянства та перебуванні на державній службі набувають чинності з 16 липня 2021 року. Норми закону щодо української мови, як мови ЗНО набувають чинності з 1 січня 2030 року, а української мови, як обов’язкової для дисертацій, наукових робіт і конференцій, назв аеропортів, портів, станцій, зупинок і транспортних засобів – з 16 липня 2020 року. Українська мова стане обов’язковою для кіно, театрів та музеїв з 16 липня 2021 року, для усіх друкованих видань – з 16 листопада 2021 року, для сфери обслуговування споживачів – з 16 січня 2021 року, а для реклами – з 16 січня 2020 року. Тож, до моменту, коли хоча б одна справа про порушення закону буде вирішена на практиці, мине чимало часу.
Виконавчий комітет Южноукраїнської міської ради
Департамент освіти і науки Миколаївської облдержадміністарції
Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Міністерство освіти і науки україни
Український Центр Оцінювання Якості Освіти
Управління Державної служби якості освіти у Миколаївській області