Працездатність людини напряму залежить від стану її здоров’я. Зміна погодних умов значно впливає на сферу праці, особливо на безпеку та здоров’я працівників. Приклади професійних ризиків, які посилюються зі зміною клімату, включають тепловий стрес, ультрафіолетове випромінювання, забруднення повітря, великі промислові аварії, екстремальні погодні явища і підвищений вплив хімічних речовин.
Для запобігання нещасним випадкам на виробництві існують цілі інженерні системи з техніки безпеки. З урахуванням специфіки того чи іншого робочого процесу розробляються відповідні інструкції, приписи, правила з техніки безпеки, проводиться періодичний інструктаж працівників. Але навіть це не може повністю запобігти так званому «людському фактору». Статистика чітко показує, що найбільш часті випадки травматизму на виробництві відбуваються саме, коли знижується увага працівника. Це як правило відбувається наприкінці робочого дня, в кінці робочого тижня, рідше перед обідньою перервою, в т.ч. внаслідок впливу кліматичних змін на організм людини. На жаль, через недбальство виконавця робіт, правила з охорони праці, часто пишуться ціною здоров’я та життя працівників.
Зміна клімату є серйозною загрозою, яка вже сьогодні впливає на наше життя, хочемо ми цього чи ні. Умовно, вплив зміни клімату на здоров’я можна поділити на три групи.
Це наслідки від аномальної спеки, перепадів температури, змін атмосферного тиску та екстремальних явищ: буревіїв, ураганів, затоплень, пожеж.
До захворювань від температурних перепадів, перш за все, можна віднести перегрівання та переохолодження. Різкі зміни погоди призводять до загострення серцево-судинних захворювань: гіпертонічної хвороби, стенокардії, інфаркту міокарда. Крім фізичної шкоди, наслідки зміни клімату загрожують і психічному здоров’ю. Надзвичайні природні явища, вимушена міграція та втрата врожаю викликають значний стрес у людей, які з цим стикаються.
Внаслідок зміщення кліматичних поясів (коли помірний клімат поступово стає субтропічним, субтропічний – тропічним і так далі) розширюється ареал існування деяких комах. З’являються нові інфекційні хвороби, які переносяться блохами, кліщами та комарами.
Поєднання високої температури, нестабільності опадів та різких змін погоди також серйозно впливає на посіви та врожайність. Зниження врожайності тягне за собою підвищення цін на продукти, і як наслідок – недоїдання, голод та пов’язані із цим хвороби. Всесвітній банк вже називає недоїдання найбільшим впливом зміни клімату у ХХІ столітті.
Забруднене повітря є одним з основних чинників, які згубно впливають на здоров’я, викликають інсульт, захворювання серця, хронічні обструктивні захворювання легенів, рак легенів і гострі респіраторні інфекції.
Ведення бойових дій поглиблює кліматичну кризу, викликаючи значні викиди вуглекислого газу та інших парникових газів в атмосферу. Викиди парникових газів, пов’язані із воєнними діями, тільки за дванадцять місяців війни, відповідно до оновленої оцінки Ініціативи з обліку викидів парникових газів від війни, склали 120 млн тонн СО2 екв.
За даними ООН, війна РФ проти України може зірвати досягнення цілей з уповільнення зміни клімату. Наслідки війни створюють ризик дестабілізації світових продовольчих та енергетичних ринків і матимуть значний вплив на зміну клімату. Парникові гази, утворені на території України, впливатимуть на глобальне потепління. До того ж відбувається зростання військової промисловості, яка є дуже енергоємною і додатково викидає в атмосферу парникові гази. Такі викиди матимуть значні кліматичні ефекти, адже за обсягом вони можуть впливати на цілі регіони в терміни від кількох місяців до кількох років.
Зміни клімату торкаються не тільки природи, а і значною мірою впливають на життя, здоров’я та добробут людей у всьому світі.
Бережіть себе! Будьте здорові!
Виконавчий комітет Южноукраїнської міської ради
Департамент освіти і науки Миколаївської облдержадміністарції
Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Міністерство освіти і науки україни
Український Центр Оцінювання Якості Освіти
Управління Державної служби якості освіти у Миколаївській області