Здавалося б, ми так багато знаємо про харчування, і водночас так мало займаємося цією проблемою. Тим часом стан здоров’я дорослої людини багато в чому визначається якістю харчування саме в дитячому віці, коли відбувається бурхливий ріст організму і обмінні процеси в ньому перебігають найінтенсивніше. При цьому правильно розроблене й організоване харчування дитини забезпечує нормальний фізичний розвиток, запобігає багатьом хронічним захворюванням. За останніми даними ВООЗ, здоров’я дитини на 15% залежить від організації медичної служби, на 25% — від генетичних особливостей і на 60% - від збалансованого харчування.
У школах харчування дітей відбувається під наглядом медичного персоналу та педагогів. Наявність постійного контролю з боку навчального закладу, узгодження раціону з міською санстанцією, свідчить про те, що асортимент страв шкільних їдалень здатен забезпечити організм дитини основними елементами, необхідними для його правильного розвитку.
Кожного навчального року за кошти міського бюджету у школах міста організовується повноцінне безкоштовне харчування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей із малозабезпечених сімей та інших незахищених категорій, що потребують соціальної допомоги. У 2012-2013 навчальному році у школах безкоштовно харчуються всі учні 1-4 класів, а також діти 5-11 класів з числа учнів, що відносяться до пільгових категорій. Ці діти мають можливість щодня отримувати повноцінний обід з трьох блюд, що без сумніву вкрай необхідно підростаючому організму.
Можливостей шкільних їдалень достатньо для того, щоб забезпечити і інших учнів гарячими стравами за кошти батьків, але діти, на жаль, віддають перевагу швидкій розрекламованій їжі з найближчого магазину, яких зараз навколо навчальних закладів немало. Нові досягнення науки привели до того, що сьогодні складно знайти в продажу натуральні, нешкідливі для здоров’я продукти харчування. Тому консерванти, барвники, стабілізатори, гормони, антибіотики, підсолоджувачі й інші харчові добавки, небезпечні для людини, стали невід’ємною частиною нашого щоденного раціону. І якщо організм дорослої людини зі сформованими системами захисту здатний хоча б частково нейтралізувати або вивести ці агресивні речовини, то з дитячим ситуація куди небезпечніше. Інтенсивний ріст дитини, становлення травної, імунної й інших систем, розумові навантаження в школі, статеве дозрівання потребують особливого підходу до якості харчування школярів, без повноцінності якого неможливо забезпечити гармонійний розвиток дитячого організму. Тому проблему повноцінного харчування розв’язати можна тільки спільними зусиллями школи й батьків.
В 2006 році наказом Міністра освіти і науки та охорони здоров’я України було заборонено реалізацію продукції, що містить барвники, ароматизатори, поліпшувачі смаку. А саме – газовану солодку воду, чіпси, сухарики, горішки , які так подобаються дітям, але саме через їх вживання вони досить швидко потрапляють до кабінетів гастроентеролога. Варто зазначити , що в шкільних буфетах нашого міста, ви не знайдете такої продукції, натомість вам запропонують запашну випічку власного виробництва, соки, зефір, печиво, цукерки. Адже відомо , що добова норма води для дитини складає 1-1.5 літри. Купуючи сік або негазовану воду в буфеті дитина поповнює свій добовий запас води протягом дня, що сприяє кращому травленню та забезпечує її наснагою.
Протягом дня, на перервах, в шкільних буфетах дитина може перекусити легкозасвоюваними вуглеводами: булочками, печивом та цукерками, які є постачальниками глюкози, що стимулює розумову діяльність та забезпечує організм енергією.
Дітям необхідно більше знати про користь гарячого харчування, про необхідність щоденного вживання овочів та фруктів, про обов’язкове вживання супів, тощо. І в першу чергу, сформувати у дитини свідоме ставлення до правильного харчування повинні батьки, сім’я. На превеликий жаль, більшість батьків не надають особливого значення пристрасті дітей до солодких газованих напоїв, чіпсів, «мівін». Незважаючи на численні повідомлення в засобах масової інформації про небезпечні інгредієнти в продуктах, «люблячі» батьки завдають величезної шкоди здоров’ю своїх дітей, купуючи такі продукти.
Але те, що ці продукти заборонені у школі, яка для багатьох дітей є взірцем, прикладом для наслідування, уже добре. Коли у школі це не дозволено, то в підсвідомості дітей закладається думка, що вживати таку їжу справді не варто.
Шановні батьки, зверніть увагу на ту їжу, що вживає Ваша дитина під час перебування у школі. Шкільна їдальня працює для всіх учнів і вартість гарячого обіду не перевищує вартості упаковки чіпсів, тобто близько 6 грн. Привчіть її до гарячого харчування у шкільній їдальні. Адже якісне харчування (і в школі, і вдома) — це найважливіший чинник зміцнення здоров’я школяра, а відтак і запорука його нормального фізичного й інтелектуального розвитку.
Виконавчий комітет Южноукраїнської міської ради
Департамент освіти і науки Миколаївської облдержадміністарції
Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Міністерство освіти і науки україни
Український Центр Оцінювання Якості Освіти
Управління Державної служби якості освіти у Миколаївській області