Незабаром настане чудова пора – час літніх канікул та розваг для дітей. Саме у літній період ми всі прагнемо якнайкраще відпочити, вдосталь накупатися, засмагнути, набратися сил для майбутнього року, праці та навчання. Але саме влітку на дітей та дорослих чатує ризик небезпеки потрапити у якусь неприємну ситуацію, пов’язану із порушенням чи недотриманням правил безпечної поведінки. Тому не зайвим буде нагадати правила, які можуть врятувати від небезпек і зберегти життя (https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=cQQ9sGiYEMA)
Рекомендації щодо надання допомоги при сонячному та тепловому ударі.
Літо у розпалі – і особливо щедре воно на ультрафіолетові промені. Але їх потрібно уникати, аби не отримати опіків шкіри та теплового чи сонячного удару. Особливо обережними будьте на воді, тому що промінь, віддзеркалений від неї, легко призводить до опіків губ, вух, слизової оболонки носа, підборіддя.
Тепловий удар виникає у разі тривалого перегрівання організму, особливо при підвищеному фізичному навантаженні. Це може статися у походах, на дачних ділянках, при носінні щільного одягу в спеку, під час роботи в приміщенні з високою температурою, в умовах підвищеної вологості і за недостатнього провітрювання.
Безпосередня дія прямих сонячних променів на голову в спекотливу погоду теж може призвести до сонячного удару. Сонячному та тепловому ударам легше запобігти, аніж їх лікувати.
Що слід робити:
- ходити у кепі з довгим козирком, у сонцезахисних окулярах та в світлому одязі з натуральних тканин;
- не приймати сонячних ванн на голодний чи повний шлунок;
- по можливості якнайбільше перебувати у затінку;
- засмагати слід вранці до 11 години або після 16 години ввечері;
- користуватися захисними кремами;
Як розпізнати перші ознаки (сонячного та теплового удару):
- з’являється різка втома, слабкість, головний біль, запаморочення, біль у ногах, спині, нудота, блювота, шум у вухах, потьмарення в очах, посилене дихання, кровотеча з носа, а, можливо, й втрата свідомості. Якщо в цей час потерпілому не надати нагальної допомоги, він може загинути в щонайближчі години від зупинки дихання та кровообігу. При опіках – почервоніння шкіри.
Як допомогти (при сонячному та тепловому ударам):
- потерпілого перенести у затінок і звільнити його тіло від одягу;
- змочити прохолодною водою голову та груди, на ділянку паху та під пахвами покласти шматки тканини, змоченої водою;
- за необхідності зробити штучне дихання;
- викликати швидку допомогу;
- покласти потерпілого на спину. Якщо є позиви на блювання, потерпілий має лежати на боці, аби не затікали блювотні маси в дихальні шляхи;
- до приїзду лікаря треба боротися за життя потерпілого. Для виведення зі стану непритомності потерпілому дають понюхати нашатирний спирт. Намагатися знизити температуру тіла, для чого потрібно накрити потерпілого вологою тканиною, увімкнути вентилятор.
Як допомогти (при опіках):
- не змащуйте тіло ніякими речовинами (кремами, мазями, за винятком лікувальних);
- поверхню опіка потрібно закрити сухою стерильною пов’язкою.
Чого не слід робити:
У спеку пити:
- солодкі газовані напої – вони спричиняють набряки,
- молоко – посилює спрагу,
- зловживати їжею.
Рекомендації щодо надання допомоги при укусах.
Спілкування з тваринами – заняття приємне, цікаве, необхідне і в той же час небезпечне. Тому потрібно знати основні правила спілкування з деякими тваринами.
Правила безпечного спілкування з собакою:
Собака по своїй природі мисливець, тому ніколи не тікайте від нього, бо він може подумати, що вас треба ловити і побіжить за вами. Навіть якщо ви боїтесь собаки, не показуйте йому цього, бо він не терпить боягузів і може вкусити вас.
Якщо ви хочете погладити чужого собаку, запитайте дозволу у її хазяїна.
Гладьте собаку обережно і повільно, бо деяких з них дратують різкі рухи;
не годуйте чужих собак і не зачіпайте їх під час їжі або сну – вони можуть розгніватись. Адже вам теж не подобається, коли вас будять або забирають улюблену цукерку.
Не наближайтеся до великих собак, їх часто вчать кидатися на людей, які близько підходять.
Ніколи не давайте собаці їжу з руки – він може ненароком вас вкусити за руку.
Не махайте на собаку рукою чи палицею – це може йому не сподобатися і він вас вкусить.
Вулицями бігає багато безпритульних собак. Пам’ятайте, що ці тварини часто хворі, їх укуси можуть спричинити виникнення тяжких хвороб. Якщо вас вкусить собака, негайно зверніться до лікаря.
Після кожного спілкування з собакою обов’язково мийте руки з милом.
Якщо ви будете беззастережно виконувати ці правила, у вас є можливість Значно зменшити небезпеку потрапити в небезпечну ситуацію при спілкуванні з цією твариною.
Допомога при укусах комах.
Загрозу для здоров’я дітей, особливо для тих, хто потерпає від алергії, становлять оси, бджоли, змії, кліщі. При їх жаленні під шкіру вприскується отрута, від якої може виникнути місцева або загальна реакція.
Ступінь отруєння після укусів бджіл залежить від кількості одночасних укусів, місця ураження та індивідуальної реакції організму до бджолиної отрути. Найнебезпечнішими є укуси ротової порожнини.
Місцева реакція добре відома кожному, кого хоч раз ужалила бджола або оса: сильний біль, сверблячка і печіння, почервоніння і набряк.
Що слід робити (при укусах комах):
- видалити по можливості жало разом з отруйним мішечком, підчепивши нігтем, пінцетом, голкою;
- промити ранку етиловим чи нашатирним спиртом;
- прикласти до цього місця шматочок цукру, що сприяє витяганню отрути з ранки і перешкоджає розвитку набряку або льоду для зменшення болю;
- дати випити міцного і солодкого чаю;
Кліщі. Ці приставучі і кусючі носії кліщового енцефаліту найбільш активні у весняно-літній період. Для попередження цього захворювання при лісових прогулянках, зборів ягід, грибів, необхідно дотримуватись найпростіших запобіжних правил.
Що слід робити (для захисту):
- одяг повинен надійно закривати тіло;
- штани – заправлені у шкарпетки, на ногах – чоботи або щільно зав’язані черевики;
- куртку наглухо закривають і заправляють у штани, обшлаги повинні щільно облягати кисті рук;
- комір і манжети можна змастити камфорною олією;
- вуха і волосся потрібно закрити косинкою;
- можна застосовувати засоби відлякування комах, так звані репеленти: крем, лосьйон, аерозоль.
Після повернення з лісу необхідно уважно оглянути одяг і тіло. Особливо уважно потрібно оглянути голову, шию, відкриті ділянки шкіри. Кліщі, які присмоктались, мають вигляд малопомітних чорних плямок, їх важко відрізнити від природніх утворень на шкірі.
Що робити у разі укусах кліща:
Видалити непрошеного гостя треба якнайшвидше: чим більше часу пройшло від присмоктування кліща, тим більша вірогідність зараження. Якщо Ви виявили кліща на шкірі:
Потрібно негайно звернутися до найближчого травматологічного пункту, де кліща видалять, оброблять місце укусу та нададуть рекомендації щодо подальшого спостереження. Якщо це неможливо, постарайтесь видалити його самостійно: повільно витягніть разом із хоботком, розхитуючи пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити найближче до шкіри людини.
Не варто прокручувати кліща, якщо намагаєтесь його витягти. Достатньо просто обережного руху вгору.
Після видалення кліща необхідно обробити місце укусу антисептичним розчином. Якщо залишилася частина кліща, її потрібно видалити стерильною голкою.
Ретельно вимийте руки з милом.
Протягом двох тижнів потрібно щоденно вимірювати температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі – звернутися до лікаря.
Рекомендації щодо надання допомоги при втраті орієнтації під час прогулянки у лісі.
Що слід робити (коли заблукали):
- зберігати спокій та уникати паніки;
- пригадати останню прикмету на знайомій частині шляху і постаратися простежити до неї дорогу. Прислухатися. При відсутності знайомих орієнтирів, стежок і доріг виходьте „на воду” – униз за течією. Струмок виведе до ріки, ріка – до людей. Якщо орієнтирів немає, залізьте на найвище дерево – погляд з висоти допомагає краще зорієнтуватися.
Діти повинні знати, що вони не будуть покарані за те, що заблукали. Були випадки, коли діти ховалися від шукачів через те, що боялися бути покараними.
Навчайте дітей, що необхідно вибрати велике дерево (або якийсь інший об'єкт) біля примітного місця і знаходитися там. Повідомте дітей про необхідність кричати на шуми, що лякають їх. Це також допоможе швидше знайти їх тим, хто буде їх шукати.
Чого не слід робити:
- пити воду з річок та озер. Найбільш надійні джерела води – струмки.
- затримуватися біля поламаних дерев. Вони спираються одне на одне і можуть впасти, особливо під час вітру;
- ходити біля боліт. Болотною водою також не можна користуватися. Поблизу болота, як правило, водиться багато гадюк;
- контактувати із дикими тваринами. Тварини нападають на людину, якщо вони поранені, перелякані несподіванкою або захищають своє потомство. При явно агресивному поводженні тварин можна використовувати як засіб захисту вогонь або стукати палицею об дерево;
- ховатися під високими деревами та залишатися на галявині під час зливи з блискавкою, бо блискавка може вдарити у найвище місце.
Рекомендації щодо надання допомоги при ураженні блискавкою.
Влітку часто гримлять грози і блискають блискавиці. Ураження блискавкою не дуже часте явище. Але від нього ніхто не застрахований.
Чого не слід робити:
- ховатися під деревами (особливо тими, що стоять окремо). Найбільш небезпечні дерева – це дуб, тополя, ялина, сосна. Рідко блискавка б’є в березу і клен, майже ніколи – у чагарник;
- стояти прямо на відкритому просторі, (блискавка б’є в найвищу точку на місцевості);
- лягати на землю (таким чином ви підставите все тіло під удар блискавки), краще присісти навпочіпки в суху яму чи траншею, обхопивши ноги руками;
- бігти, їхати на велосипеді, купатися;
- перебувати поруч з металевими предметами, торкатися металевих споруджень, дротяної огорожі, тримати в руках довгі чи металеві предмети, (вудки, парасольки);
- стояти біля відчиненого вікна.
Рекомендації щодо надання допомоги при харчовому отруєнні.
- завжди дотримуватися правил особистої гігієни;
- звертати увагу на доброякісність продуктів харчування, виконувати правила їхнього зберігання;
- ретельно мити овочі і фрукти;
- випити багато рідини, щоб викликати блювоту;
- випити активованого вугілля;
- покласти хворого в ліжко, зігріти, дати теплого слабкого чаю;
- викликати лікаря або „швидку допомогу”.
Однією з найважливіших вимог, є дотримання правил пожежної безпеки.
1) Пожежі часто виникають через такі причини:
- несправність або неправильна експлуатація електрообладнання, газових плит, електричних побутових приладів;
- увімкнення в одну розетку декількох побутових приладів великої потужності;
- несправність електропроводки;
- сушіння речей над газовою плитою;
- користування саморобними електричними обігрівальними приладами, запалювання хлопавок і бенгальських вогнів поблизу хвої;
- несправна або залишена без догляду побутова електротехніка;
- необережне поводження з вогнем;
- ігри з вогнем; удари блискавки;
- збереження легкозаймистих матеріалів та речовин;
- витік газу;
- використання піротехніки.
2) Дії під час виникнення пожеж. Способи захисту органів дихання від чадного газу.
Правила поведінки при пожежі:
- подзвонити до служби 101 (якщо це можливо);
- повідомити повну адресу, що горить, свій телефон, прізвище, ім'я та по батькові, скільки поверхів у будинку, якщо ви знаєте - як до нього під'їхати;
- вікна відкривати не можна, адже кисень посилить полум'я;
- негайно вийти з приміщення, покликати дорослих;
- негайно евакуювати дітей з приміщень;
- з висотного будинку не біжіть сходами вниз, якщо зайнялося внизу, а рятуйтеся на даху, використовуйте пожежну драбину.
Щоб уберегти органи дихання від чадного газу, слід пробиватися до виходу поповзом, бо внизу менше диму, накрити голову шматком мокрої тканини або пальтом.
Уже незабаром наближається час відпустки, щоб не трапилось біди необхідно чітко дотримуватись правил безпеки життєдіяльності. Виховуйте у дітей навички культури безпечної поведінки, демонструючи на власному прикладі обережність у поводженні з вогнем та водою. Виділіть декілька хвилин на відверту розмову з дітьми. Розкажіть хоча б найелементарніші правила безпечної поведінки у такому небезпечному світі. Пам’ятайте, ці хвилини вимірюються ціною життя.
Бажаємо усім гарного та безпечного відпочинку, яскравих вражень та незабутніх зустрічей. Бережіть себе та свої родини.
Виконавчий комітет Южноукраїнської міської ради
Департамент освіти і науки Миколаївської облдержадміністарції
Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Міністерство освіти і науки україни
Український Центр Оцінювання Якості Освіти
Управління Державної служби якості освіти у Миколаївській області