Ще на початку розвитку позашкільної освіти видатний педагог Софія Русова підкреслювала: “Визнаючи всевіковічне значення школи, шкільної освіти для найкращого розвитку дітей, не можна не бачити, що найкраща школа без позашкільної освіти та її допомоги не має великих корисних результатів.
Позашкільна освіта потрібна для культурного поступу країни як найкращий засіб виховання гармонійно розвиненої особистості, індивідуальності, а не того одноманітного гурту, який не здатен ні захистити свою волю, ні спрямувати її на загальне добро”.
Позашкільна освіта з самого початку швидко реагує на завдання часу, постійно змінюється і удосконалюється. Зрозуміло, що реалізація позашкільною освітою важливих соціальних функцій вимагає постійного вдосконалення діяльності позашкільного навчального закладу, оновлення змісту і форм навчально-виховного процесу на основі досягнень психолого-педагогічної науки відповідно до соціокультурних потреб країни.
У позашкільній діяльності дитина не просто відтворює те, що засвоює. Завдяки своїй унікальності і неповторності, вона розвиває, доповнює знання та навички, вдосконалює їх. Саме в цьому полягає закон творчої поведінки і методики позашкільного педагогічного процесу, яка будується на обов’язковому заохоченні різнобічного творчого самовиявлення школярів, багатстві вражень, створенні оптимальних особистісних стосунків, котрі є джерелом продуктивної творчої діяльності дитячої спільності. Тому принципове значення має розгляд позашкільного педагогічного процесу як цілісної системи безперервної освіти, формування її у специфічних умовах життєдіяльності – у сфері дозвілля.
Позашкільні установи мають яскраво виражену специфіку впливу на особистість дитини. Передусім, це добровільність і право вибору занять, різноманітність і альтернативність спілкування як з однолітками, так і з педагогами, керівниками гуртків, клубів чи студій, диференційованість за інтересами та захопленнями, унікальні можливості щодо інтелектуального та творчого становлення. Незважаючи на те, що позашкільні заклади є складовою державно-суспільної освіти та виховання дитини, вони мають певну автономію і становлять самостійну систему виховання, навчання та освіти школярів у вільний час.
При цьому головною метою позашкільних закладів є забезпечення потреб у творчій самореалізації, здобуття додаткових знань, умінь та навичок за інтересами та вибором.
Найбільша роль тут відводиться педагогам – керівникам гуртків. Навчально-виховний процес слід насичувати такою творчою діяльністю, яка б сприяла повному задоволенню і розвитку пізнавальних можливостей молодших школярів, надавала їм максимальну свободу для творчого просування, пробуджувала прагнення цікаво провести дозвілля, тобто він повинен передбачати органічне поєднання нашої професійної діяльності з творчими намірами і діями дітей в єдиному пізнавально-творчому процесі. Переживання успіху, в той же час, викликає позитивне ставлення до творчої діяльності, сприяє набуттю певного життєвого досвіду, навичок самостійної діяльності і поведінки, більш чіткого усвідомлення загальної і часткової цілі. Внаслідок цього з'являється свідоме прагнення до самоосвіти, самовдосконалення, самоаналізу, набуття відповідних вмінь та навичок щодо творчого розв'язання проблем, не зупинятися на півдорозі, тобто поступово здійснюється становлення тих властивостей і якостей, які є складовими творчих здібностей особистості.
Тому головним завданням для Центру дитячої та юнацької творчості та Станції юних техніків як ланки позашкільної системи є підвищення якості знань на основі впровадження нових технологій.
Колективи позашкільних навчальних закладів активно долучили до практичної реалізації соціальних ініціатив Глави держави у рамках Року дитячої творчості. Протягом квітня-травня поточного року діти взяли участь у близько 20 конкурсах, змаганнях, фестивалях міського, обласного та Всеукраїнського рівнів. Зокрема: у місті Первомайську відбувся зональний етап ХХХУІІ Всеукраїнського зльоту шкільних загонів юних інспекторів руху. Учасницею зльоту стала команда загону юних інспекторів руху загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3. У рамках програми зльоту діти поглиблювали свої теоретичні знання та практичні навички з питань дотримання норм безпечної поведінки у процесі дорожнього руху.
Вихованці авіамодельного та ракетомодельного гуртків станції юних техніків взяли участь у Відкритому змаганні з авіамодельного спорту (радіокеровані моделі) за Кубок пам'яті Б.Я. Невельського, яке відбулося у м. Первомайську та у обласних змаганнях з ракетомодельного спорту у м.Миколаєві. Учасники змагань удосконалювали свій творчий, інтелектуальний, духовний, фізичний розвиток, спортивно-технічну майстерність у галузі авіа - та ракетомоделювання. А вихованець гуртка «Авіамодельний» Бархатов Андрій, у складі обласної команди взяв участь у Всеукраїнських змаганнях учнівської молоді з авіамодельного спорту (радіокеровані моделі) у м. Горлівка, Донецької області.
Вихованці гуртків спортивно-естрадного танцю «Фенікс» та естрадного танцю «Пандора» центру дитячої та юнацької творчості стали учасниками обласного етапу Всеукраїнського фестивалю дитячої та юнацької творчості «Чисті роси» у номінації «Сучасна хореографія», який відбувся у місті Миколаєві. Фестиваль проводився під гаслом: залучення дітей та учнівської молоді до мистецтва, виявлення талановитих і обдарованих дітей та молоді, розвитку їх творчих здібностей. Крім того вихованці гуртка естрадного танцю «Пандора» взяли участь у Міжнародному фестивалі-конкурсі дитячої та юнацької творчості і краси «Майбутнє країни» у місті Маріуполі Донецької області. Учасники фестивалів нагороджені дипломами та грамотами.
На виконання наказу управління освіти у дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних закладах проведено Тиждень практичної психології та соціальної роботи. В рамках Тижня практичними психологами та соціальними педагогами навчальних закладів було організовано тематичні заходи з дітьми, батьками та педагогічними колективами, зокрема семінарські та тренінгові заняття, майстер-класи, групові консультації та психологічні ігри.
Протягом 2012-2013 року було проведено міський етап конкурсу робіт юних фотоаматорів «Моя Україна», у якому взяли участь учні загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів. Кращі роботи були надані на обласний етап конкурсу.
У переддень Дня Перемоги управлінням освіти організовано міське військово-спортивне змагання «Ну-мо, хлопці!» та фестиваль виконавців творів воєнних років. П'ять кращих номерів художньої самодіяльності відібрано на святковий концерт до Дня Перемоги.
Наприкінці навчального року відбувся п'ятиденний обласний збір-змагання юних рятувальників «Школа безпеки» в урочищі Мар'ївське Баштанського району Миколаївської області. У заході взяла участь збірна команда учнів – вихованців гуртків «Школа безпеки», які функціонують на базі центру дитячої та юнацької творчості та загальноосвітньої школи № 4. Учасники змагань удосконалили навички здорового і безпечного способу життя, підвищили рівень знань у галузі безпеки життєдіяльності, фізичної та психологічної підготовки, отримали професійну орієнтацію в сфері цивільного захисту та професії рятувальника.
Незабутнім в пам'яті дітей залишається обласний етап Всеукраїнського фестивалю Дружин юних пожежних. У фестивалі взяла участь команда учнів загальноосвітньої школи № 4 - переможець зонального етапу фестивалю та посіла четверте командне місце. У процесі змагань діти глибше засвоювали протипожежні правила, удосконалювали вміння вести себе у екстремальних ситуаціях та надання першої допомоги потерпілим.
Учні загальноосвітньої школи № 2 взяли участь у обласному етапі Всеукраїнського чемпіонату з пожежно-прикладного виду спорту. Вони підвищили свою спортивну майстерність, поглибили знання у галузі пожежно-прикладного виду спорту.
Управлінням освіти протягом літнього періоду було організовано роботу загальноміського дитячого закладу відпочинку – табору з денним перебуванням «Калинонька» на базі загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 4 та двох літніх прогулянкових майданчиків у позашкільних навчальних закладах - станції юних техніків та центрі дитячої та юнацької творчості, а також проведено: у таборі з денним перебуванням «Калинонька» конкурс малюнка на асфальті «Щасливе дитинство»; у прогулянкових майданчиках центру дитячої та юнацької творчості - розважальну програму для дітей «День народження дитинства», у станції юних техніків - свято «День захисту дітей» з музичним супроводом та конкурсно-розважальною програмою. На всіх майданчиках, де відбувались заходи до Дня захисту дітей, малечу пригощали морозивом від імені міського голови Є.А. Квасневського. Спонсорська допомога для організаціїі проведення інших заходів була також надана управлінням молоді, спорту та культури, начальник Захарко Н.Г., та ТОВ М’ясницький двір», директор Цомін О.О.
В усіх навчальних закладах міста за участю учнівської молоді, педагогічних, технічних працівників та батьківської громадськості проведено місячник «Спорт для всіх – спільна турбота» та Олімпійський день, у якому взяли участь близько трьох тисяч учнів. На базі ДНЗ № 8 «Казка» під час засідання «Школа сприяння здоров`ю» відбулося спортивне свято «Сходи до Олімпу».
У с.м.т. Березнегувате, Миколаївської області проходив ІІ (обласний) етап Всеукраїнської військово–патріотичної спортивної гри «Зірниця». У триденній грі взяла участь команда учнів загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 1 ім. Захисників Вітчизни. У програмі змагань члени команди показали знання військово-історичних подій; навички зі стройової, фізичної, вогневої, медико-санітарної підготовки; подолали смугу перешкод Вони посіли восьме командне місце з 26 можливих.
Народний колектив «Адажіо» гімназії № 1 мів змогу продемонструвати українську колоритну музику у м. Ополе (Польща) та у Парижі. Діти вразили європейців своєю щирістю, емоційністю, вокалом. З туру привезли грамоти, кубки, сертифікати. Зокрема, сертифікат на 1000 євро для участі у подальших фестивалях та конкурсах.
З метою забезпечення стабільності функціонування позашкільних навчальних закладів, а саме, розвитку їх навчальної матеріально-технічної бази та створення умов для надання якісної позашкільної освіти.
На фінансування позашкільних навчальних закладів у 2013 році місцевого бюджету виділено 3230958 грн., що на 457598 грн. більше у порівнянні з 2012 роком. Утримання позашкільних навчальних закладів здійснюється органами місцевого самоврядування самостійно виходячи з обсягів доходів і власних пріоритетів у їх розподілі.
Інформаційна служба
управління освіти
05-05-2025
02 травня на базі Центру професійного розвитку педагогічних працівників відбулась щорічна конференція фахівців соціально-психологічної служби. Практичні психологи та соціальні педагоги дошкільної, загальної середньої та поза...
05-05-2025
З метою сталої взаємодії громади, медіа, бізнесу та органів виконавчої влади та місцевого самоврядування у соціальному розвитку громад, участі молоді у відновленні України, створення додаткових можливостей для становлення, розв...
01-05-2025
У квітні 2023 року стартувала шведська програма соціально-емоційного розвитку дітей дошкільного віку Pеppy Pals («Веселі друзі»), яку реалізуєфундація «The LEGO Foundation» спільно з Міністерством освіти і науки України. 300 ...
01-05-2025
29 квітня 2025 року у місті Миколаєві відбулися обласні змагання з шахів у межах обласного етапу фізкультурно-оздоровчих заходів та змагань «Пліч-о-пліч: Всеукраїнські шкільні ліги». Команда Південноукраїнського ліцею №3 взял...
01-05-2025
У Южноукраїнській територіальній громаді завершився ІІ етап обласного туру Всеукраїнського фізкультурно-оздоровчого заходу серед учнів і учениць «Шкільні ігри» у 2024–2025 навчальному році. 29 квітня 2025 року на базі СК «Олімп»...
01-05-2025
З метою удосконалення теоретичних знань і практичних навичок учасниками освітнього процесу з питань особистої безпеки в умовах загрози тавиникнення надзвичайних ситуацій 25 квітня 2025 р. у закладах загальної середньої освіти Ю...
29-04-2025
26 квітня 2025 року виповнилося 39 років із дня аварії на Чорнобильській атомній електростанції. Аварія на Чорнобильській АЕС – найбільша еколого- техногенна катастрофа сучасності, яка вже впродовж 39 років негативно впливає на...
25-04-2025
24 квітня команда Інклюзивно-ресурсного центру здійснила виїзд мобільним ІРЦ до Костянтинівського ЗДО «Ромашка» для проведення комплексної оцінки розвитку дітей. За результатами обстеження фахівці надали індивідуальні реком...
22-04-2025
18 квітня керівник Інклюзивно-ресурсного центру Південноукраїнської міської ради, Юлія Нагорна, взяла участь в обласному семінарі-практикумі "Створення ефективних умов роботи педагогічного колективу та підтримка дітей з ООП в...
18-04-2025
Уже стало традицією проведення напередодні Великодня у закладах освіти громади благодійної акції «Великодній кошик для воїнів ЗСУ», щоб наші захисники відчули тепло та турботу у цей світлий день. До цьогорічної акції в періо...
17-04-2025
28 квітня - Всесвітній день охорони праці 2025. Історія Всесвітнього дня охорони праці бере початок від Дня вшанування пам’яті працівників, які загинули на роботі, вперше відзначеного американськими та канадськими робітниками ...
17-04-2025
16 квітня на базі Південноукраїнського ліцею №3 відбулося засідання професійної спільноти вчителів інформатики, які розглядали питаннявпровадження елементів STEM та робототехніки на уроках. У цьому закладі це питання знайшло ві...
17-04-2025
16 квітня 2025 року в місті Миколаєві відбувся IV етап всеукраїнських змагань «Пліч-о-пліч: Всеукраїнські шкільні ліги» з баскетболу середюнаків та дівчат 9–11 класів. Інтереси Южноукраїнської територіальної громади представл...
16-04-2025
На базі ліцею №3 відбулося засідання спільноти вчителів географії темою якого стало питання щодо використання квест – технологій на уроках. Це один із прийомів, які дуже подобаються здобувачам освіти. Саме все про квест підг...
Виконавчий комітет Южноукраїнської міської ради
Департамент освіти і науки Миколаївської облдержадміністарції
Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Міністерство освіти і науки україни
Український Центр Оцінювання Якості Освіти
Управління Державної служби якості освіти у Миколаївській області