ДОВІДКА
Збалансована мережа навчальних закладів відповідає потребами населення міста, забезпечує конституційне право на здобуття освіти і отримання якісного та повноцінного харчування. В усіх навчальних закладах міста Южноукраїнська функціонують їдальні (харчоблоки), які згідно балансу належать управлінню освіти Южноукраїнської міської ради.
Харчування учнів загальноосвітніх навчальних закладів та дітей дитячих садків здійснюється відповідно до:
Примірне двотижневе меню на певний період (осінньо-зимовий та/або весняно-літній) складається у відповідності до вищезазначених правил і норм та затверджується органами санепіднагляду. Питання впровадження єдиного меню було розглянуто на спільному засіданні керівників закладів, відповідальних осіб за організацію харчування, працівників харчоблоків, медичних працівників за участю працівників санітарно - епідімеологічної служби та введено у 2012 році окремо у загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладах міста. Обов’язковим є включення в щоденний раціон таких продуктів як м’ясо та/або риба, яйця, молочні продукти, рослинні жири, овочі і фрукти. Також, для приготування їжі використовується широкий асортимент круп, макаронних виробів. В приготуванні страв використовується тільки йодована сіль. Працівниками санепіднагляду проводяться планові та позапланові перевірки умов та термінів зберігання, приготування та реалізації продукції, інших питань, пов’язаних з організацією харчування.
Дошкільними та загальноосвітніми навчальними закладами освіти ведуться журнали бракеражу готової та сирої продукції, документація по харчоблоку, розроблена картотека блюд. Своєчасно – один раз на десять днів - підраховується калорійність їжі.
Розуміючи складність і важливість питання якісного та повноцінного харчування, управління освіти прикладає значні зусилля з його розв’язання. Відповідно до законодавства України з питань освіти і соціального захисту дітей, низки постанов Кабінету Міністрів України та на підставі рішення виконавчого комітету Южноукраїнської міської ради від 19.12.2012 року №480 «Про організацію харчування дітей в закладах освіти міста Южноукраїнська у 2013 році » безкоштовним харчуванням в загальноосвітніх навчальних закладах охоплені:
1406 учнів 1-4 класів при одноразовому харчуванні сніданком (за віковою нормою від 6 до 10 років) – 7 грн. 19 коп. (сім гривень 19 коп.)
34 учні 5-11 класів із малозабезпечених сімей, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківської опіки при одноразовому харчуванні сніданком (за віковою нормою від 10 років та старше) - 8 грн. 37 коп. ( вісім гривень 37 коп.),
120 вихованців групи продовженого дня при дворазовому харчуванні (обід та полуденок) - 8 грн.55 коп. (вісім гривень 55 коп.) за рахунок коштів міського бюджету на підставі актів обстеження соціально – побутових умов, затверджених рішеннями батьківських комітетів.
учні, хворі на туберкульоз, додатковим сніданком - 2 грн. 85 коп. (дві гривні 85 коп.).
У закладах освіти постійно проводиться роз'яснювальна робота серед батьків та учнів 5-11 класів щодо доцільності та необхідності гарячого харчування зазначеного контингенту дітей. До щоденників учнів вносяться класними керівниками відповідні записи. Розглядається вищезазначене питання і на батьківських зборах. Щомісяця управлінням освіти Южноукраїнської міської ради аналізується стан охоплення харчуванням учнів у загальноосвітніх закладах міста.
На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2012 року №865-р «Про затвердження плану заходів щодо забезпечення дітей високоякісними продуктами харчування вітчизняного виробництва» в місті Южноукраїнську щосереди учні 1-4 класів отримують молоко, на що витрачено 28,2 тис. грн.
Протягом 2013 року кількість дітей у загальноосвітніх навчальних закладах, які відвідують 7 груп продовженого дня складає 210 учнів, харчування в яких здійснюється за рахунок батьківської плати. Найкращий відсоток охоплення харчуванням учнів груп продовженого дня в Южноукраїнській загальноосвітньої школі І-ІІІ ступенів №4. Аналіз охоплення виглядає так: Южноукраїнська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів імені Захисників Вітчизни №1 -48%, Южноукраїнська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2 - 54%, Южноукраїнська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №3 – 47%, Южноукраїнська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №4 – 55%.
За рахунок коштів міської програми розвитку освіти міста Южноукраїнська забезпечується гаряче одноразове харчування 24 учнів – інвалідів та 3 дітей вихованців будинків сімейного типу загальноосвітніх навчальних закладів. Всього виділено у 2013 році бюджетних призначень на забезпечення безкоштовного харчування 32,6 тис. грн. Фактично використано за 8 місяців поточного року – 10,6 тис. грн.
Загальний відсоток охоплення гарячим харчуванням в ЗНЗ складає 51,1 %. У 2013 році вартість харчування збільшена на 13,5 % у порівняні з 2012 та 2011 роками.
У загальноосвітніх навчальних закладах працюють буфети. Отримано патенти на торгівлю. Асортимент шкільних буфетів визначено Державними санітарними правилами і нормами влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу, затвердженими постановою Головного державного санітарного лікаря України від 14.08.2001 № 63 та погоджено з СЄС міста Южноукраїнська. Крім того, відповідно до постанови №6 головного державного санітарного лікаря Миколаївської області «Про невідкладні заходи з організації харчування дітей загальноосвітніх навчальних закладів» працівниками СЄС здійснюються раптові перевірки буфетів з метою виявлення заборонених до вживання (сухих сніданків, фасованих макаронних виробів(«Мівіна»,тощо), супів швидкого приготування, чіпсів, сухариків, «повітряного рису», смажених горіхів, бульйонних кубиків, кетчупів). Перевірками встановлено, що перелік продуктів відповідає вимогам та вищезазначеного припису.
Найкращі умови для продажу буфетної продукції - буфетні стійки, холодильне обладнання, куточки з інформацією про асортимент та ціну створені в гімназії №1 та ЮЗШ№1, обладнано буфетні прилавки згідно вимог в інших закладах освіти. Асортимент буфетів задовольняє потреби дітей як по якості так і по ціні: булочки, пиріжки, ватрушки , коржики, рогалики по 2-2,50 грн., піци по 2,50-3,00 грн., напої від 1,050-2,00 грн., печиво, вафлі та кондитерські вироби від 1,50-5,00 грн., тощо.
Вперше у 2012-2013 навчальному році у буфетах навчальних закладів вставлено пост термінали «Приватбанку» для безготівкового розрахунку за допомогою пластикових карток. Тільки за 4 місяці 2013 року залучено 6,7 тис. грн.
Охопленність буфетною продукцією у загальноосвітніх закладах міста близько 56 % від загальної кількості дітей навчального закладу.
Відповідно до режиму роботи дошкільних навчальних закладів встановлено трьохразове харчування. Орієнтовно: для ясельних груп - сніданок 8.00 - 8.20, обід 11.30 - 12.00, вечеря 15.30 - 16.00; для садових груп - сніданок 8.30 - 8.50, обід 12.30 - 13.00, вечеря 16.30 - 16.50. Під час оздоровчого періоду (червень-серпень) організовується додатковий прийом їжі - другий сніданок з 10.00 до 11.00 у вигляді соків, напоїв, компотів, які видаються під час прогулянки Денне меню вивішується в кожному груповому приміщенні та харчоблоку дошкільного навчального закладу. На харчоблоці є графік видачі їжі на групи.
В дошкільних навчальних закладах харчуванням охоплені весь списковий склад дітей. За рахунок коштів міського бюджету батькам дітей дошкільних навчальних закладів надаються наступні пільги:
на 50% - батьків або осіб, які їх замінюють, в сім’ях яких виховується троє та більше дітей віком до 18 років (на рівні з рідними дітьми враховуються падчерки та пасинки, які проживають в цій сім’ї, якщо вони не були враховані в сім’ї іншого з батьків, а також діти, на яких оформлена опіка у зв’язку зі смертю батьків, позбавленням їх батьківських прав, засудженням до позбавлення волі, включаючи час перебування під слідством або на примусовому лікуванні тощо) – 71 дитина на суму 22,4 тис. грн.;
на 100 % - батьків дітей, потерпілих від наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції (на підставі посвідчення) – 32 дитини на суму 18,9 тис.грн.;
на 100% - батьків або осіб, які їх замінюють, діти яких зараховані до спеціальних груп для дітей з вадами розумового розвитку, із затримкою психічного розвитку та тяжкими вадами мови (на підставі висновку психолого – медикопедагогічної консультації та на період дії протоколу) – 77 дітей на суму 47,6 тис. грн.;
на 100% - батьків або осіб, які їх замінюють у сім’ях, де сукупний дохід на кожного члена за попередній квартал з урахуванням індексу зростання цін не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється Законом України «Про Державний бюджет України», для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах – 6 дітей на суму 5,2 тис. грн.;
на 100% - за дітей – сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування (на підставі рішень про призначення опіки) – 12 дітей на суму 9,9 тис. грн.;
За рахунок коштів міської програми розвитку освіти м. Южноукраїнська надана додаткова пільга 9 батькам або особам, які їх замінюють, в сім’ях яких знаходяться діти-інваліди. Для її фінансування спрямовано понад 2,5 тис. грн.
Вартість харчування однієї дитини в дошкільному навчальному закладі за підсумками 8 місяців 2013 року в день складає: ясельного віку до 3-х років – 10,71 грн. садового від 3-х до 7-ми років – 15,33 грн. Динаміка збільшення вартості харчування однієї дитини на день у дитячих садках міста з 2012 по 2013 роки:
2012 |
01.09.2013 |
|
Віком до 3-х років |
10,63 грн. |
10,71 грн. |
Від 3-х до 7-ми років |
15,14 грн. |
15,33 грн. |
Батьківська плата за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах відповідно до вищезазначеного рішення виконавчого комітету складає 50 % від фактичної вартості харчування в день за попередній місць, а саме:
За 8 місяців поточного року |
Станом на 01.01.2013 року |
|
Віком до 3-х років |
5,35 грн. |
5,32 грн. |
Від 3-х до 7-ми років |
7,66 грн. |
7,57 грн. |
Збереження протягом року на сталому рівні вартості харчування в навчальних закладах досягнуто шляхом постійного моніторингу цін на продукти харчування, проведення закупівлі за конкурентними видами конкурсних торгів та залучення мінімального обсягу бюджетних коштів . У 2013 році завершено з визначенням переможця 13 процедур закупівлі на загальну суму 4694,9 тис. грн.
За 8 місяців 2013 року на організацію харчування учнів ЗНЗ та вихованців ДНЗ з місцевого бюджету профінансовано 2595,6 тис. грн. (заплановано на рік 4969,3 тис. грн.) бюджетних коштів, що складає 53% від річної потреби. Крім цього, на харчування дітей злучено понад 1276,0 тис. грн. батьківських коштів, які надходять до спеціального фонду міського бюджету.
У 2013 році забезпечено проведення С-вітамінізації третіх страв. Медична сестра щоденно робить запис про C-вітамінізацію з назвою страви, яка вітамінізується та часу проведення вітамінізації. Використано бюджетних коштів на її придбання у сумі понад 3,0 тис. грн.
Варто зазначити, що відповідно до Постанови КМУ від 22.11.2004 №1591 «Про затвердження норм харчування у навчальних і оздоровчих закладах» дотримання натуральних норм харчування по місту складає в середньому 97%.
Замовлення від кожного закладу на доставку продуктів харчування здійснюється через групу з організації харчування закладів освіти управління. Частота та обсяг завозу продуктів харчування і продовольчої сировини залежать від терміну їх реалізації та кількості дітей, які відвідують заклад, при цьому молоко та хліб завозяться щоденно. Відповідно до примірного двотижневого меню надається попереднє щотижневе замовлення на продукти. Здійснюється постійний контроль за обов’язковою доставкою продуктів спеціальним транспортом та в спеціальній тарі. Обов’язковим є сертифікат якості та\або номер ветеринарного свідоцтва з відміткою про кінцевий термін використання продуктів. Ураховуючи можливі несприятливі погодні умови, збільшення кількості дітей у навчальному закладі створюється двотижневий запас продуктів харчування тривалого терміну зберігання, круп, бобових.
Важливою складовою системи забезпечення якості та безпечності харчування дітей є стан їдалень і харчоблоків. На сьогодні їдальні загальноосвітніх навчальних закладів побудованих за проектами 60-70 рр. відповідно до «Положення про їдальні, роздавальні та буфети при початкових, восьмирічних і середніх загальноосвітніх школах Української РСР», затвердженого у 1971р., має застаріле обладнання, що не відповідає сучасним вимогам до нього, зокрема вимогам енергозбереження. У зв’язку з цим виникає багато проблем щодо покращення роботи харчоблоків: заміна застарілого технологічного обладнання, необхідність ремонту обідніх шкільних залів та харчоблоків. Подібна ситуація існує у дошкільних навчальних закладах. Враховуючи це, управління освіти Южноукраїнської міської ради за сприянням та підтримкою місцевої влади розпочало проведення капітальних і поточних ремонтів їдалень та повну заміну технологічного обладнання в ДНЗ, часткове оновлення матеріально-технічної бази харчоблоків ЗНЗ. За цей період оновлено повністю технологічне обладнання ДНЗ№6,3 та проведено в них ремонтні роботи, підтримано у належному стані їдальні ЗНЗ, поточні ремонти в яких здійснюються власними силами працівників , здійснюється постійне обслуговування та ремонт існуючого побутового та промислового обладнання (меблі, посуд, ваги).
На сьогодні шкільні їдальні міста обслуговує понад 26 осіб, на заробітну плату яких (з урахуванням нарахування на неї) у 2013 році було витрачено 446,6 тис. грн. На харчоблоках дошкільних навчальних закладах міста працює 40 чоловік, на заробітну плату яких (з урахуванням нарахування на неї) у 2013 році було витрачено 641,2 тис. грн.
Питання організації харчування у закладах заслуховується на загальних зборах (конференціях) колективів, засіданнях ради навчального закладу. Управління освіти в питаннях організації харчування тісно співпрацює з санітарно-епідеміологічною службою, медичними працівниками закладів, проводяться спільні наради, відпрацьований єдиний підхід до проведення медичних оглядів працівників.
Проблема охоплення та забезпечення усіх учасників навчально - виховного процесу гарячим, збалансованим харчуванням уже не один рік стоїть на контролі міського управління освіти. Саме тому за пропозицією начальників управлінь Южноукраїнська та Первомайська з 2010 року було розпочато та щорічно проводиться конкурс «Гарячі страви споживайте, про міцне здоров'я дбайте». За умовами конкурсу учні 9- 11 класів готують стінні газети з даної тематики, а старші вікові групи дошкільних навчальних закладів та учні 1-8 класів самостійно та спільно з батьками -фотографії. На конкурс щорічно виставляється понад десять стіннівок та півсотні фото робіт. В центрі дитячої та юнацької творчості організовується виставка робіт на дану тематику та концертна програма.
Розглянувши довідку вирішили:
1. Взяти інформацію до відому.
2. Продовжувати роботу щодо організації якісного, повноцінного та збалансованого харчування учнів загальноосвітніх навчальних закладів та вихованців дитячих садків.
Термін: Постійно.
Відповідальні: УО, керівники закладів
3. Проводити роз’яснювальну роботу серед громадськості щодо необхідності забезпечення гарячого харчування серед учнів середньої та старшої ланки
Термін: Постійно.
Відповідальні: УО, керівники закладів
4. Визначити у 2013 та у наступних роках пріоритетними напрямами роботи в організації харчування дітей: можливість забезпечення дієтичного харчування за результатами медичного огляду у навчальних закладах;організація питного режиму школярів;оновлення холодильно-технологічного обладнання на харчоблоках закладів освіти; виконання заходів, направлених на підвищення культури харчування та обслуговування.
Термін: Постійно.
Відповідальні: УО, керівники закладів
Заступник начальника – начальник відділу
Болотіна О.М.
Виконавчий комітет Южноукраїнської міської ради
Департамент освіти і науки Миколаївської облдержадміністарції
Миколаївський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти
Міністерство освіти і науки україни
Український Центр Оцінювання Якості Освіти
Управління Державної служби якості освіти у Миколаївській області